После саопштења Министарства одбране Русије да та земља рачуна на учешће Србије у достави хуманитарне помоћи у региону сиријског града Алепа, Министарство одбране Србије донело је одлуку да пошаље помоћ у којој ће бити по десет тона уља, шећера и брашна.
У пакету помоћи који су припремили Министарство одбране и Војска Србије налазе се и одећа, обућа, електро-агрегати, лекови и потрошни медицински материјал. Помоћ ће, како је планирано, преузети руски транспортни авиони, и то са аеродрома „Константин Велики“ у Нишу, одакле ће је транспортовати у Сирију.
Руска страна је започела припреме за ову хуманитарну акцију и затражила дозволу за прелет своја два ваздухоплова. Још није утврђен тачан датум када ће руски авиони слетети у Ниш.
Иначе, још није познато ни у ком законском оквиру Србија шаље хуманитарну помоћ Сирији. Руководилац међународне службе Црвеног крста Србије Љубомир Миладиновић објашњава да постоје различити модели по којима се одвија дотурање хуманитарне помоћи.
„Постоји модел по коме држава држави пружа хуманитарну помоћ или национално друштво националном друштву, овде мислим на Црвени крст. Наравно, држава може и да процени да је управо то прави пут, да уместо да донира другој држави, уступи ту хуманитарну помоћ свом Црвеном крсту, а затим га он уручује националном друштву које му је партнер“, каже Миладиновић.
Он подсећа да је наша земља управо преко Црвеног крста већ пружила помоћ становницима Сирије током њиховог проласка кроз Србију на путу ка западу. Представници Црвеног крста Србије недавно су боравили у Москви на међународној конференцији о миграцијама, где су са Црвеним крстом Русије потписали и споразум о сарадњи двају националних друштава.
Црвени крст није у контакту са Црвеним полумесецом у Сирији, из простог разлога што нисмо имали шта да им пошаљемо, каже Миладиновић.
„Постоје друге активности Црвеног крста, као што је служба тражења и спајање раздвојених породица. Највећи број миграната у једном периоду био је управо из Сирије. Било је много ситуација у којима се породица услед кретања раздвојила, а ту је онда Црвени крст са својим програмима и оспособљеношћу да на тој рути путем своје мреже покрене одређене механизме који омогуће спајање породица или успостављање комуникације“, каже Миладиновић.
Подсетимо, хуманитарну операцију руског Министарства одбране у Сирији подржале су Белорусија и Јерменија, које су већ послале помоћ Апелу. Позиву руског Министарства одбране, поред Србије, одазвале су се и Кина, Азербејџан, Индија и Казахстан.