Да ли ће паре које је пензионисани генерал Братислав Дикић ставио у џеп да би одглумио вођу терористичке групе, како пишу поједини медији, бити довољна награда, није питање без смисла. Када прихватиш улогу, па је одшмираш, и то виде сви, поготово дојучерашње колеге безбедњаци, није баш лако.
А да је лоше одиграна, видело се већ из оног што је саопштио директор управе полиције Црне Горе Славко Стојановић. Потврдивши хапшење 20 држављана Србије у ноћи пред парламентарне 16. октобра, он је навео да су они осумњичени за стварање криминалне организације и тероризам.
„Они су, како се сумња, ушли у Црну Гору и имали намеру да прво преузму аутоматско оружје, а потом да вечерас изврше нападе на институције система, полицију и представнике државних органа, не искључујући могућност напада на високе државне званичнике“, саопштио је Стојановић.
После оваквог саопштења, мислим да је требало да грађани Србије буду више забринути него они у Црној Гори. Да ли је могуће да смо на челу Жандармерије имали тако неспособног генерала који је у рушење уставног поретка друге државе, њених институција и челника, ишао као грлом у јагоде. Са групицом аматера, без оружја које ће накнадно да обезбеђује.
Председник Форума за тероризам и националну безбедност проф. др Милан Пашански за Спутњик каже да је у питању класична, али за стручњаке провидна, обавештајно-контраобавештајна комбинаторика са циљем да се изврши одређено раслојавање изборног тела.
„У том погледу актуелна власт већ има богата искуства, пре пет-шест година усред изборне тишине прављени су потези сличне врсте јер господин који влада више од четврт века Црном Гором, очигледно се добро разуме у те потезе. Ово сада је била једна комбинација у којој је договорно искоришћен један бивши високи функционер безбедносног система Србије тако да је он ту наплатио свој бивши статус“, каже Пашански.
Он подсећа и на изјаву премијера Србије Александра Вучића да не може да замисли да је тако нешто урађено са намером за коју је оптужена група на челу са пензионисаним генералом Дикићем.
„То је очигледно договорено да се он ту појави да свој статус прода за одређену количину новца. И испоставиће се да ће за два дана бити пуштен због недостатка доказа“, каже Пашански.
Само се, сматра он, може нагађати у ком проценту је то побољшало рејтинг на изборима оних који су то планирали. Или је, каже, можда и умањило јер је маневар био провидан.
Подсећа да је предизборни слоган ДПС-а био „Сигурним кораком“, па је у складу са њим исфабрикована претња да би се показало како систем функционише, спреман да обезбеди сигурност свих грађана.
„Када се појави претња систему, а то је био овај покушај фабриковања претње, систем је на најбољи начин демонстрирао безбедност, такозвани терористи су похапшени, њихова акција пресечена, и сви су задовољни. Ови што су поново освојили нешто више процената бирачког тела него што су очекивали, и ови што су наплатили своју улогу“, закључио је Пашански.
Милова „сапуница“ добила је данас наставак јер је опасни терориста који је на дан избора хтео да га смакне, пошто се у Црној Гори прво дочепа оружја, негирао кривицу и штрајкује глађу и жеђу. Али ако је циљ оправдао средство, на радост Мила и Запада, нова епизода ће се поднети без имало зазора. Да ли је износом задовољан и опањкани Дикић, који је због пропале акције произведен у неспособног генерала, споредно је питање.
Коментаришући најаву опозиције да управо због наводног покушаја државног удара у изборном дану неће признати резултате избора, председник Форума за тероризам и националну безбедност сматра да домети такве одлуке нису велики.
„Управо овакав резултат избора одговара Западу, а он је тај да када се надигне халабука постоји могућност евентуалног понављања (избора). У овом случају, није им у интересу да то раде“, каже Пашански за Спутњик.