„Данас је Мишел и мени ово последња званична посета и последњи државни пријем, који ће означити крај мог председниковања. Али, све је у реду. Оставили смо најбоље за крај“, рекао је Обама уочи свечаности.
Амерички председник је говорећи о својим емоцијама поводом опраштања од Беле куће рекао да је „ово истовремено и радостан и тужан тренутак“.
Неколико сати уочи пријема, Обама и италијански премијер Матео Ренци, који се налази у званичној посети САД, разговарали су „у четири ока“, а након тога су одржали и заједничку конференцију за новинаре.
У светлу погоршања односа између Вашингтона и Москве, изазваног неуспехом преговора о Сирији, Обами је било постављено и питање о Русији. Амерички лидер назвао је Русију „извором светских проблема“.
„Ми сматрамо да је Русија велика, важна држава. Њене оружане снаге су у свету слабије само од наших. И ми сматрамо да Русија мора да буде део решења светских проблема, а не један од њених извора“, рекао је Обама.
Обама је рекао и да су погрешне спекулације о томе да је његова администрација својим нелегитимним потезима изазвала „руску агресију“ или „ударила“ на руске интересе. Он је додао да Москва својим дејствима крши међународне норме.
„То захтева реакцију наше стране“, истакао је Обама.
Амерички лидер је такође позвао ЕУ да продужи санкције Русији због кризе у Украјини.
Руски експерти такве Обамине изјаве тумаче као неку врсту политичког тестамента, који оставља у аманет својим наследницима, и истовремено подсећају да се он и раније обраћао кандидатима за председника САД са захтевом да наставе курс конфронтације са Русијом, ако Москва не измени своје позиције. О томе је говорио и на конференцији.
Обама је, међутим, додао да се његов став по том питању разилази од оног који има кандидат републиканаца Доналд Трамп, који, у случају победе, обећава нормализацију односа са Москвом и лично са Владимиром Путином.
Амерички медији бавили су се и тиме зашто је Обама за почасног госта свог опроштајног пријема изабрао баш Ренција. Говори се о томе да је амерички лидер на тај начин желео да овековечи и потврди пријатељске односе између двеју земаља. Обама сматра Ренција једним од најперспективнијих младих политичара и желео је да му на тај начин пружи и своју подршку.
Свечаном пријему присуствовало је око 400 званица. Кажу да је лично Мишел Обама надгледала целокупну организацију, како би све прошло у најбољем реду.
Сва јела изашла су из кухиње чувеног италијанског кувара и угоститеља Марија Баталија. Служили су се разни специјалитети од рибе и меса, равиоли са жалфијом, слатки кромпир, топле салате од бундеве, пите са јабукама и други традиционални италијански деликатеси.
На пријему је госте забављала америчка певачица Гвен Стефани, која је на вечеру дошла у друштву свог дечка Блејка Шелтона.
Мишел Обама блистала је у елегантној, дугој, розе-златној хаљини, коју је специјално за њу сашила италијанска модна кућа „Версаће“. Прва дама Америке, иначе, на званичним вечерама традиционално носи хаљине дизајнера из оних земаља чијем је председнику посвећен догађај.
Дизајнерка Донатела Версаће је изјавила да је за њу била „част што је имала прилику да обуче Мишел Обаму“.
Осим политичара и конгресмена, међу бројним гостима су били и новинари, музичари, глумци, дизајнери, а такође и лична свита Мишел Обаме — њен стилиста, фризер, шминкер и фитнес тренер.
У сваком случају, Барак Обама одбројава последње дане и сате у Белој кући — 58. избори за председника САД заказани су за 8. новембар ове године. Нови шеф државе преузеће председничке обавезе крајем јануара идуће године.
Према последњим подацима, фаворит је кандидаткиња демократа Хилари Клинтон. За њу је, у овом тренутку, спремно да гласа 47 одсто бирача, док Доналда Трампа подржава 43 одсто грађана.