Након самита у „нормандијском формату“ немачка канцеларка Ангела Меркел изјавила је да је било важно да се поново отвори овај канал за преговоре.
Она је додала да рад на тему безбедности и политичког напретка у Украјини треба наставити у оквиру „мапе пута“ коју „Нормандијска четворка“ треба да припреми у наредних месец дана.
У оквиру „мапе пута“ о Донбасу потребно је да се реализује закон о специјалном статусу региона, изјавила је немачка канцеларка.
„Данашњи дан, као што сам и предвидела јуче, није донео чудо, али смо разговарали о процесу рада који има много нијанси и на тој основи сада мора да се ради на темама безбедности, темама политичке реализације и на тему стварања мапе пута, што је и представљало данашњи напредак“, истакла је Меркелова.
Говорећи на заједничкој конференцији лидера Немачке и Француске, Меркелова је истакла да би састанци у „нормандијском формату“ требало да се редовно и континуирано одржавају.
Министрима спољних послова „Нормандијске четворке“ наложено је да одмах почну са припремама за изборе у Донбасу, изјавио је француски председник Франсоа Оланд на конференцији за медије након састанка у „четворке“ у Берлину.
„Између осталог, говорили смо о изборима у Донбасу. И то ће бити основни задатак наших министара у наредним данима“, рекао је Оланд.
Он је додао да ће мапу пута за реализацију Минског споразума усаглашавати министри.
„Било је важно да се крене напред на неколико тачака, а посебно по питању безбедности, хуманитарне и политичке“, истакао је Оланд.
Оланд је након разговора са руским председником Владимиром Путином и немачком канцеларком Ангелом Меркел изјавио да је потребно да се изврши максималан притисак на Русију о Сирији.
Он је додао да се на састанку разговарало о раздвајању „умерене“ опозиције од терориста Нусра фронта у Сирији.
„Зато морамо да извршимо што је могуће већи притисак, јер само на тај начин можемо донети одлуку“, рекао је француски председник.
Он је истакао да „садашња кратка пауза у војним дејствима треба да се искористи за пружање хуманитарне помоћи, као и свему ономе што може да допринесе политичкој дебати о будућности Сирије“. „Француска и Немачка у потпуности су спремне да допринесу таквим иницијативама, као и испоруци хуманитарне помоћи Алепу“, рекао је француски председник. „То је наша дужност и ми обећавамо да ћемо је испунити“, додао је он.
Оланд је рекао да је у Алепу потребно да се продужи примирје за испоруку хуманитарне помоћи и повлачење бораца. Он је позвао на максималан притисак да се примирје продужи.
У последњих неколико месеци у сиријском Алепу изузетно се погоршала ситуација: у граду и околини се воде тешке борбе. Запад оптужује Москву и Дамаск за бомбардовање цивила и положаја наоружане опозиције.
Сирија и Русија инсистирају да нападе изводе искључиво на положаје терориста и оптужују САД да не могу да утичу на трупе „умерене опозиције“ и њихово раздвајање од екстремиста.
Пре сусрета о сиријској ситуацији Путин, Меркелова и Оланд, као и председник Украјине Петро Порошенко разговарали су о ситуацији у Донбасу у оквиру такозване „Нормандијске четворке“.