Према речима неименованог извора из Алијансе „то је највећа операција распоређивања бродова од краја Хладног рата“. Он тврди да Русија на тај начин намерава да повећа број авиона у Сирији и у наредне две недеље почне завршну ваздушну операцију у Алепу. Притом, представник НАТО-а није навео конкретне доказе за своје наводе. Нема ни званичног саопштења НАТО-а.
Међутим, војни стручњак из асоцијације „Мегапир“ Владимир Богатирјов објашњава за Спутњик зашто се Руска Федерација одлучила на такав потез.
Русија је, према његовим речима, распоредила бродове Северне флоте у Средоземном мору зарад решавања низа задатака.
„Ови бродови ће појачати заштиту ваздухопловне базе Хмејмим, луке Тартус, али и савезничких снага у Сирији. Осим тога, требало би имати у виду да се руски бродови редовно појављују у различитим деловима океана, одржавају се вежбе посаде и то је нормалан процес за ратну морнарицу било које земље.“
Он сматра да порукама да је Русија у Сирију послала „читаву Северну флоту“, НАТО покушава да омаловажи капацитете руске ратне морнарице.
„Северна флота је најмоћнија у саставу руске ратне морнарице. У њеном саставу нису само велики бродови попут оних које је Русија послала у Сирију, него и група нуклеарних стратешких подморница. Можда је на тај начин Алијанса хтела да поручи да су наши капацитети веома ограничени, али то није истина.“
Осим тога, не искључује могућност да ће Русија послати подморнице у Средоземно море, али не нуклеарне, већ, како каже, подморнице опремљене крстарећим ракетама „Калибар“, које су у саставу Црноморске флоте.
„Русија не шаље бродове да ескалира ситуацију. Напротив, наш циљ је да обезбедимо имплементацију политичких споразума у Сирији и да спречимо евентуалне провокације“, рекао је он.
Раније је прес-служба Северне флоте саопштила да је према плану борбене обуке Ратна морнарица Русија 15. октобра послала групу носача авиона у подручје североисточног Атлантика и у Средоземно море.
У састав групе улазе носач авиона „Адмирал Кузњецов“, тешка атомска ракетна крстарица „Петар Велики“, велики противподморнички бродови „Североморск“ и „Вицеадмирал Кулаков“, као и бродови за логистику.