Честитајући у име Скупштине града свим грађанима Дан ослобођења Београда, Весић је подсетио да је на данашњи дан пре 72 године, после 1.287 дана нацистичке окупације, Београд постао слободан.
„На данашњи дан завршена је велика битка, у којој је животе дало скоро 3.000 припадника Народно-ослободилачке војске и 940 припадника Црвене армије да би овај град уживао у слободи“, рекао је Весић обраћајући се учесницима меморијалног дефилеа.
Како је навео, „слобода коју данас имамо, последица је те битке и њених жртава, а наша је обавеза да се сећамо свих тих људи који су тада или погинули или рањени“.
Истакавши да је „наша обавеза да оно што се десило 1944. године преносимо на будуће генерације“, Весић је нагласио да је Београд данас посебно поносан.
„Последње три године, од када је садашња градска власт добила поверење грађана, ми 20. октобар прослављамо са посебним поносом. Не стидимо га се, као што се дешавало раније, и са поносом овај дан славимо као један од најзначајнијих догађаја у нашој историји“, нагласио је Весић.
Он је навео да ће вечерас, поводом обележавања 72. година од ослобођења Београда, у Народном позоришту бити одржана Свечана академија.
Осим тога, јутрос су две велике улице у Београду понеле имена совјетских генерала, рекао је Весић и навео да је улица Гоце Делчева постала улица маршала Толбухина, док је Похорска добила име улица генерала Жданова.
„На тај начин смо као Београд и као Србија показали да имамо поштовање према оним људима који су нешто учинили за наш град“, рекао је Весић.
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин честитао је свима Дан ослобођења Београда и истакао да се историја српског народа никада није писала именима оних који су слободу чекали или оних који су сматрали да се може бити на страни окупатора само да зло прође.
„Историја српског народа се писала и пише именима оних који су били на страни слободе и који нису питали колико слобода кошта“, рекао је Вулин.
Напоменувши да се пре 72 године српски народ уписао на страну победника уз највеће и најбоље, Вулин је поручио да смрти хероја не смеју бити обрукане животима њихових потомака.
„На нама је да чувамо успомену на њих и да будемо достојни њихове успомене и величине“, нагласио је Вулин.
На траси дефилеа од „Лондона“ до Палате „Албаније“ било је постављено пет пунктова на којима су глумци реконструисали неке од ситуација у којима су се војска и грађанство нашли 20. октобра 1944. године.
Догађају су присуствовали ветерани СУБНОР-а, грађани, као и представници градске власти.