„Српска страна је покушала да покрене питање закона о ’Трепчи‘, који је усвојила косовска скупштина. Одбацили смо тенденцију да се говори о овој теми, јер о ’Трепчи‘ и имовини на Косову не причамо ни са ким“, рекла је Тахиријева, а наводи се у саопштењу косовске владе.
Тахиријева је изјавила да се о имовини не разговара и да никада неће бити разматрана у дијалогу.
Истакла је да се једнострано не може наметнути отварање тема у дијалогу, већ да је за то потребна сагласност обе стране, тврдећи да је то основни принцип дијалога у Бриселу.
Тахиријева је, према наводима из саопштења, захтевала да ЕУ настави са напорима „да се деблокира спровођење споразума телефонског кода и независности КОСТТ-а“, додајући да је прошло пет година о отварања разговора о тим темама, а да споразум није постигнут.
У делегацији Београда кажу да су током два дана, поред најављених тема које се односе на примену договора о регистарским таблицама за возила и универзитетским дипломама, дотакнуте и друге теме обухваћене дијалогом.
Наводи се да је српска страна иницирала и инсистирала на разговору о питањима имовине и формирања Заједнице српских општина.
У делегацији Београда истичу да је представницима ЕУ изнета сва аргументација везана за отимање имовине, као и чињеница да без спровођења споразума који су у интересу српске заједнице, подршка наставку дијалога у српском народу драматично опада.
Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић рекао је, након још једне рунде техничких преговора са Приштином, да је Србија увек спремна на дијалог, али не и на предају своје имовине.
Иако ова рунда дијалога није донела конкретне помаке, у српском преговарачком тиму закључују да је позитивно што је и у овим околностима дијалог настављен.