Како је раније ове седмице саопштио пољски министар одбране Антони Маћеревич, Туск је 10. априла 2010. године водио „тајне“ преговоре с руским председником Владимиром Путином, који је у то време обављао дужност премијера, као и с тадашњим председником, а сада премијером Русије Дмитријем Медведевом и министром за ванредне ситуације (сада министром одбране) Сергејом Шојгуом.
Садржај разговора, како је тврдио Маћеревич, није одговарао закључцима које је касније објавио Међудржавни авијациони комитет.
На видео-снимку Путин и Шојгу објашњавају Туску да је авион, да је наставио да лети још 800 метара, могао да удари у фабричко здање.
Разговор се одвијао у присуству неколико десетина људи, међу којима су били тадашњи министар саобраћаја Игор Левитин, као и сниматељи.
Састанак је одржан касно увече, највероватније на месту где се авион срушио. Туску су детаљно причали о путањи и правцу кретања летелице.
„Око осам километара одатле, тамо где је авион требало да лети на висини од око 60 до 80 метара, ’ошишано‘ је дрвеће на висини од осам метара. На 200 метара одатле догодио се први удар о земљу. Због тога што нису били избачени точкови, он се, природно, претурио, и све се то овде догодило, након чега је дошло до пожара који је угашен у првих седам минута“, говори Шојгу на овом снимку.
Сам Доналд Туск, коментаришући изјаве Маћеревича, нагласио је да су на састанку били руски и пољски сниматељи и мноштво људи, због чега је министрове речи оценио као „тешку политичку патологију“.
Ту-154 с Качињским и врхом пољског руководства, које је летело на комеморацију у Катин, срушио се приликом покушаја слетања на аеродром „Смоленск Северни“. Свих 96 људи који су били у авиону је погинуло.
У складу с извештајем Међудржавног авијационог комитета, до трагедије је довело одбијање пилота да одлете на резервни аеродром, као и пропусти у припреми посаде и планирању лета.
Нова комисија за истраживање несреће, формирана у Пољској, представила је 15. септембра прелиминарни извештај, према којем је летелица почела да понире у ваздуху на растојању од 900 метара од места пада, а са регистратора су нестале последње секудне снимка.
Комисија је саопштила да располаже пуним верзијама снимака. Они указују на то да су пре пада авиону Ту-154 отказали генератор, мотор и сензори за висину. Маћеревич је објавио да су откривени документи који су повезани с трагедијом.