Ова иницијатива уследила је уочи гласања о саставу Савета УН за људска права, које је најављено за петак, а Русија, Мађарска и Хрватска су се кандидовале за два места која представљају групу земаља источне Европе.
Међу потписницима овог апела су „Хјуман рајтс воч“, „Кер интернешенел“ и „Рефјуџис интернешенел“.
Невладине организације наводе да вето Русије, као сталне чланице Савета безбедности УН, на резолуцију о прекиду ватре у Алепу, као и константна подршка ваздушним нападима, нису у складу са принципима и циљевима Савета УН за људска права.
Генерална скупштина УН ће у петак гласати о избору нових чланова Савета УН за људска права, чији ће трогодишњи мандат почети 2017. године.
Очекује се да ће место у Савету сигурно добити Кина и Саудијска Арабија, будући да су њихове регионалне групе истакле кандидатуру четири земље за четири места. Друге две земље су Ирак и Јапан.
Бразил, Куба и Гватемала ће се борити за два места која представљају Латинску Америку.
Африка је такође кандидовала четири кандидата за четири места, тако да ће Египат, Руанда, Јужна Африка и Тунис сигурно ући у Савет.
САД и Британија су се кандидовале за два места која представљају западну Европу и друге.
Савет УН за људска права је формиран 2006. године са задатком да прати кршења људских права и нарочито да формира комисију за истрагу о Северној Кореји која је довела до захтева за суђење за ратне злочине режиму у Пјонгјангу.