Успешна предузетница из Удружења пословних жена Србије, највеће националне организација жена из света бизниса Драгица Божиновић сматра су жене у нашој земљи још увек далеко од равноправних у послу. Оне зато треба да праве компромисе, али не по сваку цену, каже Божиновићева.
„Требало би да свако задржи своје основне особине, било да је мушкарац или жена, а жене пре свега не треба да се одричу своје женствености. Термин ’лепши пол‘ употребљава се само у контексту дефиниције да је довољно да смо лепе. На томе мора много да се ради када је бизнис у питању, али пре свега на томе да жене добију исту плату за свој рад“, каже Божиновићева.
Социјална радница, лиценцирани психотерапеут Вера Маџар, која ради и као стручни сарадник у једној великој државној компанији, мисли да жене нису искористиле шансу да буду равноправне у бизнису. За то има пуно разлога, пре свега чињеница да живимо у мушкој цивилизацији. Али морамо да признамо и чињеницу да у самој породици мајке форсирају синове, а ћерке углавном припремају за бригу о породици, каже Вера Маџар.
„Статистика је показала да жене које имају брата ређе улазе у бизнис него када имају сестру или су јединице. То није правило, али је јако интересантно. Жене у бизнису досегну до неког нивоа, најчешће стручног сарадника, али су ређе на руководећим позицијама, очигледно имају препреке и морају двоструко да се залажу да би постигле високе циљеве, у односу на мушкарце“, додаје она.
Она сматра да је зато јако важно да се жене међусобно подржавају, али само да би биле јаче, да би биле боље и озбиљније схваћене, а не да би угрозиле „јачи пол“.
„Јако је важно да се жене подржавају, не само међусобно, али и да не представљају себе као удружење против мушкараца. Важно је да жене имају добру сарадњу, не само са женама, јер петоро људи у тиму значи много више од збира свих људи, врло је важна синергија међу људима. То се постиже отвореношћу, топлином, заједничким радом, али и заједничким промишљањем о задатку. Ту је изузетно важан тзв. женски принцип бриге“, сматра Маџарова.
Драгица Божиновић напустила је посао у друштвеној фирми у којој су у мушком колегијуму биле само две жене и отишла у приватни бизнис, али каже да то није био први разлог, осећала је да њена енергија није довољно искоришћена, а највише јој је сметало споро доношење и реализација одлука. Данас води Удружење пословних жена Србије јер мисли да је неопходно да жене једне другима пренесу искуства, пословне савете, али и да одаберу будуће пословне партнере, јер је коначна реализација посла изузетно важна.
„Постоје разни типови помоћи, свако је у удружење дошао својом вољом из различитих мотива, углавном због умрежавања тржишта и међусобне размене. Прошле смо обуку Уједињених нација у којој је седам веома важних принципа оснаживања. На тој бази се и послује, а јако је важна да би се обавила добра процена с ким и зашто сарађивати“, објашњава Божиновићева.
Понашање жена у Србији пре свега је одређено нашим традиционалним коренима и не пресликава се само на бизнис већ и на целокупне мушко-женске односе. Тако жене које су успешне у политици прати одлика — немилосрдна, што је заправо одлика мушкараца. И не само одлика — јер у Србији, што је мушкарац немилосрднији, то је и успешнији, кажу саговорнице емисије „Енергија Спутњика“.
Оне додају да жене у Србији имају више шансе за успех у приватном бизнису јер могу да прате посао и од куће, али да је и у том случају јако важно, али и велика мудрост, направити баланс између обавеза у породици и каријере.