Република Српска је СБ УН упознала са реформама које су нужне за европске интеграције БиХ.
У пропратном писму, које је председник Републике Српске Милорад Додик упутио генералном секретару УН Бан Ки Муну, наводи се да је извештај упућен са циљем да Српска, као потписница Општег оквирног споразума о миру у БиХ и анекса који су његов саставни део, помогне Савету безбедности УН у предстојећој дебати о БиХ.
„СДА покушава да изазове кризу тако што напада легитимитет Републике Српске настојањима да забрани обележавање дана настанка Републике Српске и озбиљним претњама насиљем против Републике Српске“, навео је председник Додик.
Такви поступци СДА део су ширег обрасца подривања стабилности и функционалности БиХ, те сарадње између ентитета и конститутивних народа БиХ, указао је Додик.
Чињеница је, истиче се, да је СДА допринела томе да се БиХ претвори у уточиште џихадиста, који представљају озбиљну претњу по БиХ, Европу и остатак света, пренели су бањалучки медији.
У другом делу извештаја аргументовано су наведени начини на које Република Српска брани своја уставна и законска права на основу Дејтонског споразума и других закона ради одржавања уговорима успостављених политичких структура и мира.
„Гласачи су недавно донели огромну победу странкама владајуће коалиције у Републици Српској, чиме је послата снажна порука подршке Влади Републике Српске и њеним политикама, укључујући економске реформе и заштиту права која су Републици Српској дата Дејтонским споразумом“, стоји у писму.
Исто тако, додаје се, гласачи у Републици Српској недавно су учествовали на референдуму о Дану Републике, празнику Републике Српске, на којем су се огромном већином изјаснили у прилог задржавања постојећег датума празника.
Констатовано је да, упркос грозничавим тврдњама функционера СДА, референдум није имао никакве везе са територијалним интегритетом БиХ и организован је у потпуности у складу са позитивним прописима.
„Референдум је био корак ка извршавању одлуке Уставног суда БиХ о Дану Републике из новембра 2015. године, која, како се детаљно објашњава у овом извјештају, не може разумно да се тумачи као забрана Републици Српској да обележава дан свог оснивања“, нагласио је Додик.
Објашњено је и зашто су недавно објављени резултати пописа становништва у БиХ нетачни и правно неважећи.
У трећем делу извештаја наглашена је снажна подршка Републике Српске интегрисању БиХ у Европску унију и испитују се реформе које су нужне за континуиран напредак.
У свом даљем раду на реформама, чији је циљ раст привреде и напредовање на путу европских интеграција, Република Српска тражи од чланова међународне заједнице да поштују Дејтонски споразум и подрже локалне реформске иницијативе у БиХ.
Председник Додик на крају истиче да је Република Српска уверена да БиХ може да буде стабилан и успешан део Европе под условом да се поштује њена дејтонска структура.
Извор: Танјуг