Да подсетимо: прво је у среду у Београд стигао шеф руских обавештајаца Николај Патрушев, а дан касније и командант руског Западног војног округа, генерал-пуковник Андреј Картаполов.
Током посете Србији, Патрушев, секретар Савета безбедности Руске Федерације, састао се са највишим државним врхом Србије и предложио да се размотри рад на Меморандуму о разумевању у области безбедности, који би створио неопходне формалне услове за редовну комуникацију о питањима од обостраног интереса, као и за много ближу сарадњу српских и руских безбедносних служби.
Са друге стране, руски генерал-пуковник Картаполов ће се током дводневне посете Београду састати са начелником Генералштаба и представницима Министарства одбране Србије, са којима ће разговарати о питањима међународне војне сарадње, као и о другим актуелним темама јачања одбране двеју земаља.
Руски експерти сматрају да нема ничег необичног у томе што су се посете руских безбедносних и војних званичника Београду готово поклопиле и уверени су да је реч о случајности.
„То заиста може да буде подударност и не видим ништа необично у томе, али мислим да се Србија сада суочава са новим изазовима, који ће променити формат сарадње Москве и Београда. Улазак Црне Горе у НАТО утицаће на геополитичку ситуацију у региону, али и на систем одбране Србије. Наравно, црногорска војска сама по себи не представља претњу за Србију, али евентуално размештање јединица НАТО-а у тој земљи јесте одређена претња“, каже за Спутњик руски експерт Јевгениј Крутиков, стручњак за Балкан и колумниста интернет издања „Взгљад“.
Он додаје да је управо та претња и разлог што Москва и Београд интензивирају преговоре о војним вежбама, на нивоу различитих родова војске и војних округа.
„Западни округ је највећи и најразвијенији округ Русије. Ако су у претходном периоду нове врсте наоружања биле, пре свега, распоређене у Јужном округу, надомак Грозног и других кавкаских градова, сада се ново наоружање шаље првенствено у Лењинградску и Калињинградску област, јер је то ’прва линија одбране‘. Али, говорити да командант Западног војног округа иде у Србију због тога што је тај округ ’прва линија‘ одбране у случају евентуалног конфликта Русије и НАТО-а, па то би било претеривање! Једноставно, Србија је зона његових међународних активности — као што, рецимо, командант Далекоисточног округа иде у посету Монголији…“, истиче Крутиков.
Теоретичари завера су, међутим, закључили да је управо Русија била највише заинтересована за дестабилизацију власти у Црној Гори током недавних избора, а посету Николаја Патрушева Београду повезали су, наравно, и са тим догађајима.
На молбу да прокоментарише наводе да су руски званичници стигли у Србију због неуспелог покушаја државног удара у Црној Гори, Јевгениј Крутиков за Спутњик у шали каже:
„Да је Русија заиста спремала државни удар, он би био успешан.“
Руски експерт истиче да је умешаност Русије у „црногорске ствари“, како каже, „на нивоу статистичке грешке“.
„Мислим да је ситуација у тој земљи чак таква каква јесте зато што се Русија ни на који начин не меша у унутрашње ствари Црне Горе! Сигуран сам да ни Амбасада РФ у Подгорици, ни поједини грађани Русије, нису умешани у било које од ових догађаја. Кад већ говоримо о покушајима Русије да на нешто утиче, па, њих је можда и било, али само кроз културу“, закључује Крутиков.