„На овом месту победила је правда и истина Божија, победила је не само слобода која нас је родила, земна и телесна, него она вечна слобода од смрти и ништавила“, казао је Амфилохије и додао да су се краљ Никола и остали ратници борили за слободу и част свога народа.
Он се у беседи на Вучјем долу осврнуо и на нападе да је српска православна црква против независности Црне Горе и НАТО-а.
„Сад је зову Монтенегро. Вражје легло! То није Црна Гора Вучјега дола, Црна Гора Круса, где је брањен њен образ и где је она стварана. Ако је Црна Гора она која се одрекла Косова и Метохије и пљунула на краља и господара Николу и и на мученичку крв оних који су ослобађали Црну Гору и Косово и Метохију, то није Црна Гора ни моја, ни мојих предака, нити мојих потомака“, казао је Амфилохије, преносе подгоричке Вијести.
Српска православна црква је, истакао је Амфилохије, против свега што поробљава и унижава људско достојанство, и телесно и духовно.
„Шта је друго НАТО него наставак нацифашизма који је у крв залио Европу и свет“, казао је митрополит.
Владика Григорије је казао да новосаграђени храм треба да буде место спасења, али и место мира за све пострадале војсковође и војнике који су се борили за слободу.
„Ово место треба да буде место одмора и преображаја, где ће се крв људска спирати и умивати росом божије благодети“, казао је Григорије и додао да се пољана постављањем храма преображава од крваве у мирисну.
Епископ Јоаникије је казао да је Бог предвидео да Вучји до буде место сабрања, а да новосаграђена црква уједини народ и помакне све границе које су насилно постављене међу браћом Црногорцима.
На свечаној академији говорио је академик Матија Бећковић, који је рекао да је Вучедолска битка наставак Косовског боја, а да је новосаграђена црква доказ заједништва црногорског и херцеговачког народа.
„Црква нам је издала небески пасош за наше путовање увис. Црква није само здање, него и она наука која се у њој предаје и она служба која се у њој служи. То је она црква од које смо чули своје национално име, добили језик и писмо и нисмо их ни за шта на свету мењали, како би нас Господ познао и призвао за своје“, казао је Бећковић.
Милорад Додик, председник Републике Српске, казао је да су нас битке научиле томе да је „наша слобода увек дубоко везана за државу“.
„Тамо где имамо државу, имамо слободу. Српски народ живи на различитим континентима, али је обједињен у ономе што јесте наше — вера, култура, језик, писмо, крсна слава. Република Српска је управо доказ те слободе, јер да нема ње, Срба не би било у Босни и Херцеговини“, казао је Додик.
Према његовим речима, Југославија је велика промашена национално-историјска идеја српских вођа.
„Ни она није била довољна да се победи српски народ. Данас када имамо две српске државе сигурно можемо рећи да смо на добром путу да одбранимо нашу слободу и идентитет нашег народа“, поручио је Додик.