Он је на свечаној академији у Центру за културу у Панчеву, којој је присуствовао и македонски председник Ђорге Иванов, казао да Србија негује и чува пријатељске односе са том земљом, додајући да македонска национална мањина представља карику која учвршћује те односе и да је са националном мањином Срба у Македонији заједнички именитељ двеју држава.
„Србија ће и даље подржавати процесе враћања појединачне и колективне свести о значају очувања националног, културног, историјског идентитета македонске мањине на нашим просторима“, рекао је Николић.
Према његовим речима, интегрисани у друштвене процесе, локалне и покрајинске и државне институције, припадници македонске мањине дају значајан допринос развоју Србије и својом јединственом културом обогаћују укупан културни и национални простор.
„Ово је ваш дом, ваша кућа, ваша држава. Негујте своју специфичност, негујте везе са земљом својих предака, чувајте свој културни идентитет, јер је драгоцен и добродошао као још једна лепа и важна карика снаге Србије“, поручио је Николић.
Николић је истакао да је Србија као самостална држава омогућила далеко већа права својим грађанима — припадницима националних мањина, од оних који у свом законодавству имају друге државе Европи.
Као пример, председник је навео да је, поред српског, македонски језик званични службени језик у местима Јабука, Панчево, Дужине, Пландиште, што је шеф македонске државе поздравио, али је додао да македонски језик треба да буде изучаван и у другим основним школама, где Македонци живе у знатном броју.
Иванов је рекао да је неопходно и реализовање емисије на македонском језику на програмима државне радио-телевизије и остваривање свих права које имају Срби у Македонији, у складу са билатералним споразумом о заштити Македонаца у Србији и Срба у Македонији.
Он је пренео да је са Николићем отворено разговарао и да му је изнео легитимна очекивања Македонаца у Србији која се односе на изучавање македонског језика, већу заступљеност у јавном, политичком и друштвеном животу.
Иванов очекује да државни, покрајински и локални органи Србије изађу у сусрет тим захтевима, јер је то, тврди, улагање у пријатељство двају народа и двеју држава.
„Иако са Србијом имамо неколико различитих позиција о неким отвореним питањима, то нас не спречава да остварујемо максималну сарадњу у свим областима од узајамног интереса“, рекао је Иванов, који је приметио да на Балкану има све више ретроградних процеса и да се заоштрава реторика међу државама.
Он је истакао да је Македонија позната по свом демократском моделу интеграције без асимилације и поштовања сваке заједнице, укључујући српску, истакавши да га радује што налази сличан однос Србије према македонској заједници.
„То је позитиван пример који треба да прате и други суседи, и искрено се надам да ћемо оваквим позитивним темпом наставити у будућности“, рекао је Иванов.
Двојица председника посадила су дрво пријатељства у централном парку испред зграде Градске управе у Панчеву, а присуствовали су и потписивању протокола о братимљењу месне заједнице Јабука са општином Македонски Брод.