„Оно што јесмо до сада утврдили јесте порекло дела наоружања, да је ручни ракетни бацач ’зоља‘ са једног дела хрватског ратишта, а да су две од четири ручне бомбе биле на делу ратишта у БиХ, у близини Сарајева“, рекао је Стефановић за ТВ Прва.
Како је истакао, резултати ДНК анализе се још чекају и она ће вечерас бити готова, „када ћемо моћи да знамо више информација да ли постоје одређени ДНК трагови“ и да ли постоји лице у базама података којима би ти евентуални ДНК трагови могли да припадају.
„То су први иницијални подаци. Утврђиваћемо и могућа лица за која сумњамо да су могла бити у поседу овог наоружања, да видимо траг са те стране, а предузима се велики број мера и радњи у анализи трагова и базних станица и свега што полиција у сарадњи са безбедносним службама предузима, како би се утврдило ко је донео то наоружање и откуд оно ту“, рекао је Стефановић.
Коментаришући полемику у јавности да ли уопште има ДНК трагова, Стефановић је рекао да ће се то знати вечерас када се заврши комплетна ДНК анализа.
„Онда ћемо знати да ли трагова има и какви су и да ли су они такви да можемо да их упоредимо са неким од података које имамо у нашим базама“, подвукао је Стефановић.
„Ми ћемо и међународним путем тражити помоћ од држава у којима би могли да се налазе потенцијални извршиоци или они који су били руковаоци тим наоружањем, па ћемо видети до чега ћемо стићи“, рекао је Стефановић.
На питање да ли су безбедносне мере подигнуте на виши ниво Стефановић је рекао:
„Ви знате премијера Вучића, он није човек који ће на било који начин инсистирати на повећању његове личне безбедности или броја припадника обезбеђења. Ово није ствар физичког обезбеђења, ови момци који раде, припадници ’Кобри‘ су међу најбољим момцима у нашој земљи, раде свој посао апсолутно пожртвовано и озбиљно, многе сам лично упознао и могу да кажем да су заиста професионалци прве категорије.“
Како је додао, то је питање обавештајне и контраобавештајне заштите и на томе мора да се ради много више.
На коментар да су неки овај случај повезали са случајем шпијунаже и да ли ту има неких нових детаља, Стефановић је рекао да тај случај не би даље коментарисао, да се ради са тужилаштвом и да се неће пропустити „ниједан правац сагледавања“.
„Ја се надам да ћемо доћи до информације које ће бацити потпуно светло на све ово“, рекао је Стефановић.
Упитан да ли ће резултати, када буду готови, бити објављени јавности, министар је рекао да ће бити објављено само оно што буде у интересу сазнавања јавности, али да један део информација сигурно никада неће бити изнет у јавност да се не би нашкодило истрази.
„Не знам да ли уопште постоји неко ко мисли да је увек у интересу истраге да се износе сви детаљи. Зашто, да бисмо упозорили некога шта све знамо и до чега смо све дошли? Наравно да нећемо“, рекао је Стефановић.
Он је додао да информације безбедносних служби служе да случај буде решен и да тек када се то догоди, а потенцијални извршиоци буду ухапшени и приведени, може да се изађе са више детаља и чињеница.
Упитан да ли сматра да би требало да дође до смена у врху служби безбедности, Стефановић је рекао да није позван да говори о томе, јер нема комплетан увид у то шта раде све службе безбедности и да је задужен за Министарство унутрашњих послова, али је додао да „свакако треба сагледати све“.
Истакао је да тамо где се утврде пропусти треба деловати ефикасно и сменити оне који можда нису били на адекватном нивоу задатака који треба да обаве и да „ту нема пардона“.
„Не бих преуранио са било каквом информацијом, пошто морамо прво да дођемо до чињеница како је то наоружање дошло ту и када је постављено, јер постоје веома озбиљни људи које не треба потценити и не треба сваки терет пребацити на људе који озбиљно раде свој посао“, рекао је Стефановић.
Министар је рекао да полиција путем свог Сектора за унутрашњу контролу ради на томе да спречи да се појави било који корумпирани полицајац.
„Да ли смо у томе сто одсто успешни, наравно да не. Има људи у полицији који поклекну, али смо написали огроман број кривичних пријава у протекле две године и ухапсили велики број полицајаца који су били учесници или извршиоци одређених кривичних дела“, рекао је Стефановић.
Што се конкретне ситуација тиче, министар је навео да припадници МУП-а нису били директно ангажовани на обезбеђењу премијера да би могао да каже да је неко од њих обављајући задатак учествовао у томе, али да никад ништа не искључује и да чека да се заврши истрага.
Одговарајући на питање како коментарише речи председника Србије Томислава Николића, који каже да они који се баве безбедношћу премијера треба више да се баве тим послом, а мање тиме ко са ким разговара, Стефановић је рекао:
„Нисам видео ту изјаву председника, у сваком случају, верујем да је и он забринут за безбедност премијера и свакако да сви који се баве питањем безбедности у овој земљи и ову ситуацију треба да схвате веома озбиљно, да раде свој посао 24 сата, да не размишљају ни о чему другом, већ како да буду што ефикаснији.“
Извор: Танјуг