Као човек из струке, Стојановић за Спутњик објашњава да га је изненадила изјава министра полиције Небојше Стефановића да су на увиђају били присутни и припадници војске и припадници Безбедносно информативне агенције.
„То ми отвара сумњу да се по питању обезбеђења премијера не зна ко шта ради, јер ако је пронађена једна количина наоружања у близини куће премијера, онда је нормално да на месту догађаја увиђај обаве припадници МУП-а. Сада имамо једно неодрживо стање када је у питању обезбеђење премијера, јер док је он био министар одбране њега је у складу са важећим прописима обезбеђивала Војно-безбедносна агенција, а физичко и техничко обезбеђење пружали су му припадници војне полиције, тј. специјалне антитерористичке јединице ’Кобра‘. То решење је задржано и када је Александар Вучић престао да буде министар одбране и постао премијер Србије“, подсећа он.
Међутим, Стојановић наглашава да то решење не прати позитивна законска регулатива, а да је када је он био председник скупштинског Одбора за контролу служби безбедности више пута указивао на чињеницу да је неопходно да закон буде промењен или да буде донето неко наређење.
„Премијера у складу са постојећим прописима у контраобавештајном погледу штити Безбедносно-информативна агенција, а у безбедносном смислу њега штите (непосредна физичка, техничка-противпожарна, противпровална) припадници МУП-а, што је практично недопустиво“, каже Стојановић.
Бивши директор Војно-безбедносне агенције каже да се долази до питања ефикасности рада наших служби безбедности.
„Једно је што ће Министарство унутрашњих послова ДНК анализом занатски да утврди ко је поседовао то оружје и ко га је оставио. Кључно је, међутим, са којим мотивима и са којим циљем је то оружје остављено, да ли је припреман атентат на премијера, са којим циљем и ко стоји иза тог покушаја. А то је посао за службе безбедности, за које је кључна Војно-безбедносно информативна агенција.“
Момир Стојановић каже да се боји „да ћемо ми да се задржимо само на томе ко је оставио оружје, а да нећемо открити мотиве са којима је оружје остављено“.
„Ми смо у ситуацији да је један обичан грађанин пронашао оружје и то јавио МУП-у, што говори да наше службе безбедности каскају иза догађаја. Сврха постојања служби безбедности је да знају пре свих, да процењују, да предвиђају и да имају ваљане и квалитетне податке и да могу да предупреде, тј. да могу превентивно да делују, а не да ударају по последицама“, истиче он.
Како каже бивши директор Војно-безбедносне агенције, он би био срећнији да се у овој ситуацији преко информација БИА или ВБА дошло до података да је у непосредној близини куће премијера Александра Вучића сакривено оружје, па да је увиђајем то оружје откривено.
„Овако, пуком случајношћу грађанин је прошао тим путем и приметио сандуке са зољама, бомбама и другим оружјем и то пријавио надлежним лицима, што значи да смо и даље подложни фактору изненађења, а када је у питању заштита највиших државних функционера ту фактор изненађења треба да буде сведен на минимум“, категоричан је Стојановић.