У ишчекивању одлуке Суда за спортску арбитражу у Лозани поводом жалбе Фудбалског савеза Србије (ФСС) на пријем Косова у чланство Европске фудбалске уније (УЕФА), саговорници Спутњика дају различите прогнозе каква ће она бити, али се слажу да репрезентација Косова неће бити протерана из квалификација за Светско првенство.
Дугогодишњи спортски новинар Владимир Станковић, аутор књиге „Монтевидео, бог те видео“, каже да се нада да је Суд једно самостално тело које је ваљда добро размотрило све чињенице. Према његовим речима, уколико не буде мешања политике и притисака, а он се нада да неће, одлука би могла бити позитивна по ФСС.
УЕФА против себе
„По мом мишљењу, ФСС је направио добру ствар зато што је покренуо тај спор, јер мени није јасно зашто УЕФА није променила свој Статут, него га је прекршила. ФСС као члан УЕФА дужан је да поштује њен Статут и када већ матична организација није то урадила, чланица је обавезна да укаже на један такав преседан и пропуст. Мислим да је добро што је Србија то урадила, ако ништа друго, из принципијелних разлога, јер закони, статути и нормативна акта постоје зато да би се поштовали“, каже Станковић за Спутњик.
Ако нешто не ваља, постоји начин и процедура да се то промени и у овом случају УЕФА је себи направила медвеђу услугу, јер је ишла пречицом и прекршила Статут уместо да га промени, што би, претпоставља Станковић, прошло на гласању.
„Нисам неки претерани оптимиста, али мислим да је ФСС урадио што је требао да уради и што је било до њега, а сад је ствар на тим међународним форумима и организацијама, и уколико не буде мешања политике, можда све и спадне онако како ФСС сматра да треба да буде. Дакле — по закону“, сматра Станковић.
Са друге стране, аналитичар Цвијетин Миливојевић, директор агенције „Прагма“, каже да се боји да ће да ће Суд донети политичку одлуку и подсећа на претходну „смешну одлуку“ да се Србији одузму бодови у квалификацијама зато што су Албанци направили инцидент на Стадиону ЈНА у Београду.
Од Гибралтара, преко Бањалуке, до Донбаса
„Колико је УЕФА моћна политичка организација, која утиче и на Спортски суд у Лозани и од њега прави политичку организацију, говори и чињеница да до дана данашњег, упркос покушајима који трају десет година, није организована пријатељска утакмица између репрезентација Србије и Републике Српске, иако је у једном моменту постојала и сагласност Фудбалског савеза БиХ да се она одигра. Дакле за десет година УЕФА није дала сагласност да репрезентација међународно признатог ентитета у оквиру БиХ игра пријатељску утакмицу, упркос пристанку кровног савеза БиХ“, каже Миливојевић.
Кад је реч о Гибралтару који је учествовао у Квалификацијама за Европско првенство 2016, Станковић подсећа да је та територија претходно прошла процедуру коју није прошло Косово. Гибралтар је легитимно и легално примљен у чланство и као такав је учествовао у квалификацијама. Овог пута, не може се извлачити аналогија, јер УЕФА није била доследна и није применила исте аршине.
Миливојевић оцењује да пријем Гибралтара у УЕФА можда јесте преседан, али да има једна мала разлика у односу на Косово, јер „није НАТО никада бомбардовао Гибралтар, на Гибралтару никада нису проведени неки фантомски устанак, терористичка буна, револуција, како год их назвали“.
„Наравно, уз противљење Шпаније, било је јасно да ће Велика Британија излобирати да Гибралтар буде примљен у УЕФА и ту не видим никакву паралелу са Косовом, које је неспорни део државе Србије. Реч је о томе да Косово никада, односно у догледно време, неће бити примљено у УН. На крају крајева, Косово се насилно отцепило уз помоћ великих сила. Ако бих хтео да правим паралелу то би било као да Доњецка област буде примљена у УЕФА, а ја у то не верујем, из простог разлога што УЕФА, нажалост, не контролише већина, него неколико њених чланица и то је проблем и УЕФА и ФИФА“, сматра Миливојевић.
Швајцарци као губитници
На питање да ли је јучерашњи текст „Дојче веле“ са насловом „Победа Србије гура Косово у руке Албаније“ део притиска на Суд, Станковић оцењује да је то део неке стратегије.
„Они ту предвиђају да ће, ако Србија добије спор, Косово бити искључено из квалификација за Светско првенство 2018, што ја мислим да се неће десити. ФИФА ће наћи начина да или извршење те одлуке пролонгира или да нађе неки начин да задржи Косово у квалификацијама. Мислим да је то мање-више свршен чин и да се ту тешко шта може променити. Ово сад је неко истеривање правде, принципа, поштовања закона и зато је добро да ФСС покушава да добије бар моралну сатисфакцију, јер не верујем да много више од тога може да очекује“, закључује Станковић.
Миливојевић сматра да су смешни и трагикомични изговори да ће Косово бити гурнуто у руке „Велике Албаније“ уколико Суд у Лозани пресуди у корист ФСС-а.
„И можете га звати и грађанским Косовом, и оваквим, и онаквим, оно је сваким даном све ближе тој ’Великој Албанији‘ и потпуно је смешно слушати или читати таква образложења. Онај ко је желео да прави грађанско Косово није га могао правити тако што ће доминацију једног народа, односно, како су говорили, српску хегемонију, заменити једном ултраалабанском хегемонијом“, каже Миливојевић.
Он сматра да би највећи мотив да Косово буде избачено из квалификација могли, пре свих, да имају Швајцарци, јер им пола репрезентације чине Албанци пореклом са Косова.