Изложба „Аеромитинг Кина 2016“ отворена је данас и трајаће до 6. новембра у кинеском граду Џухају, у покрајини Гуангдонгу. Њена тематика су војни и цивилни авиони, космичка техника, оружје и војна техника за десантне јединице, системи ПВО и радио-електронска технологија.
„Аеромитинг Кина“ одржава се од 1996, а ове године ће на сајму учествовати више од 700 компанија, од којих је скоро половина страних. Изложба се одржава у 11 павиљона, а Русија ће имати своју највећу поставку не само у целој историји „Аеромитинг Кина“, већ и међу свим међународним војно-техничким изложбама на којима је до сада учествовала.
Укупна површина излагачког простора руског „Рособоронекспорта“ износи више од 1.500 квадратних метара, што је 2,5 пута више него 2014. године, а руска делегација броји око 400 људи. То говори да Русе у Кини очекују веома озбиљни преговори, као и потписивање важних докумената.
Први послови су већ склопљени — руски холдинг „Хеликоптери Русије“ и кинеска компанија „Wuhan Rand Aviation Technology Service“ закључили су уговор о испоруци пет хеликоптера „ансат“, Ка-32 и Ми-171, уз могућност куповине још 13 хеликоптера (три Ка-32, четири Ми-171 и шест „Ансата“). Самим тим, Кинези су постали први страни купци руског „ансата“, односно његове медицинске модификације.
Иначе, на „Аеромитингу Кина 2016“ учествује око 50 руских војних и цивилних компанија, које ће представити више од 220 образаца војне технике.
Представници руских компанија приказаће страним партнерима борбене авионе Су-35, хеликоптере Ми-26Т, Ми-35М, МИ-171А2, Ми-38, „ансат“ и Ка-32, противваздушни систем „Панцир С-1“ и осталу технику.
„Роскосмос“ ће, рецимо, представити макету новог свемирског брода „Федерација“, али и космичких бродова „Сојуз“ и „Восток“, на којем је летео први космонаут на свету Јуриј Гагарин.
„Врхунац изложбе биће презентација ваздухопловних група ’Руски витезови‘ и ’Стрижи‘, који ће на небу изнад Џухаја показати спектакуларне акробације на авионима Су-24 и Миг-29“, пише у саопштењу „Рособоронекспорта“.
Да би од аеродрома Кубинки, у Подмосковљу, стигли до кинеског Џухаја руске посаде су морале да пређу пут дуг више од 7.000 километара.
Пилоти Ваздушно-космичких снага Русије приказаће у Кини најспектакуларније елементе свог програма — они ће летети у групама и појединачно у формацији „Кубански дијамант“, коју чине девет борбених авиона.
Иначе, изложба „Аеромитинг Кина“ јe ушла у категорију највећих у свету, а осим Руса у центру пажње, без сваке сумње, биће и кинески произвођачи.
До пре 10, 15 година Кинези су на таквим изложбама наступали само као добри купци, али се Кина данас активно претвара у једног од светских извозника оружја. Кинези све већи успех постижу не само када је реч о војној, већ и цивилној производњи.