„Засад није јасно шта ће конкретно писати у закону, али у сваком случају потребан је документ који би дефинисао спровођење закона о међунационалним односима у Русији. Сматрам да је важно законом утврдити, на пример, спровођење мониторинга у сфери међунационалних односа зарад спречавања било каквих расних дискриминација. Наравно да је забрана такве дискриминације унета у руски Устав, као и у друге законе, али то је само декларација. Нама је потребан закон у којем би писало шта се конкретно подразумева под дискриминацијом, како се она кажњава, тј. потребан је пакет мера за заштиту грађана Русије без обзира на њихову националну припадност“, каже за Спутњик Владимир Мукомел, шеф сектора за проучавање ксенофобије Института за социологију Руске академије наука.
Са друге стране, тај закон се, додаје експерт, може тумачити и као покушај дефинисања руске нације.
„Тај закон се може тумачити и као покушај да се дефинише шта је то — руска нација, јер је то својеврсна ’наднационалност‘ која се састоји од свих народа које живе у Русији, и која је дошла на смену совјетској ’наднационалности‘. Остаје да видимо како ће функционисати тај закон, јер уколико у њему буде само писало шта је руска нација и које заједничке вредности има, то ће бити још једна декларација, а не закон, који узима у обзир интересе свих етничких група, аутохтоних малобројних народа севера и других мањина. Узгред, појам мањина још увек није до краја дефинисан у руском законодавству, било би добро да нови закон промени ту ситуацију“, закључује Мукомел.
У Кремљу кажу да ће се у наредном периоду експерти позабавити разрадом и доношењем тог закона.
Аутор ове идеје — шеф катедре Руске академије народне привреде и државне управе Вјачеслав Михајлов каже да ће закон о руској нацији и регулисању међуетничких односа дозволити да се на највишем нивоу дефинише појам руске нације као „политичке заједнице грађана РФ“ и дефинише сврха развоја државе.
Тај закон, додао је он, односи се на руску нацију и међуетничке односе, јачање и развој тих односа, етничку и културну разноликост.
Иначе, у руском језику постоје два назива за људе који живе у Русији — „Рус“, као припадник руске нације, и „росијањин“ као назив за грађанина Русије.
„За нашу земљу, која је историјски постала заједнички дом за стотине народа и етничких група међуетнички споразум је апсолутни приоритет, најважнији услов постојања државе“, рекао је Путин.
Путин је идеју о усвајању закона о руској нацији одобрио на заседању Савета за међунационалне односе у Астрахану и подржао је предлог одржавања Године јединства руске нације, која ће постати „значајан догађај за консолидацију друштва и који ће се односити практично на сваку етничку групу и сваки народ који живи у Русији“.
За заседање Савета није случајно изабран Астрахан, јер избор овог града носи одређену симболику — у овом граду живи око 530.000 људи, више од 100 националности и 14 верских заједница.
Путин је рекао да ће се руске власти одупрети свим деструктивним тенденцијама, као што су „уништавање“ традиционалних вредности и распиривање етничке мржње.
„Скоро 80 одсто грађана земље, то истичем са задовољством, сматрају да су односи међу људима (у Русији) разних националности добри или нормални. Пре неколико година такву оцену, како анкете показују, давало је само 55 одсто наших грађана. То што расте број људи који тако процењују ситуацију у области међуетничких односа је добар знак, али то није разлог да се смањи пажња према питањима превенције екстремизма и етничких тензија. Тим пре што у савременом свету постоји растући тренд уништавања традиционалних вредности и подстицања етничких, међуверских раздора и сукоба“, рекао је Путин.
Руски председник је рекао да су међуетнички односи „важна и осетљива сфера“, која се стално развија, али се појављују и нови проблеми, „значајни изазови“. Путин је истакао да су овде потребна „савремена и флексибилна решења“.
„Управо такви приступи су наведени у Стратегији државне националне политике, и у великој мери захваљујући њеној реализацији Русија успешно одолева глобалним претњама, екстремизму и тероризму“, додао је Путин.
Према његовим речима, у закон о руској нацији требало би унети Стратегију државне националне политике.
Путин је указао и на то да су могуће одређене потешкоће при реализацији идеје, јер ће она бити у супротности са законом о традиционалним религијама.
„Идеја (о новом закону) је сама по себи прихваћена. Хајде да је разрадимо!“, поручио је Путин.
Експерти чекају нацрт закона како би дали коначан суд. Политичари су подржали ову идеју, као и многи верски поглавари.
„Закон је увек одраз најзначајнијих вредности друштва. Јединство руске нације је најважније историјско наслеђе и предност Русије“, рекла је потпредседница Државне думе Ирина Јарова.