Хуан Себастијан Марокин, псеудоним који користи Хуан Пабло Ескобар, син најчувенијег кријумчара, за РТ је открио истину о улози САД у послу са дрогом.
„Посао са дрогом заиста функционише зато што су латиноамерички картели веома богати, али су они најсиромашнији у ланцу трговине дрогом“, каже он.
Према његовом мишљењу, најбогатији картели су они о којима се никада не говори.
„Да ли сте икада чули ко је вођа картела у Мајамију, Њујорку, Лос Анђелесу или Чикагу?“, пита он.
Новац од дроге никада не напушта Сједињене Државе
Син покојног нарко-дилера објашњава да Американци купују дрогу нарко-картела из Латинске Америке и упетостручују њену вредност, јер je разблажују.
„Од једног килограма (дроге) високе чистоће, амерички дилер направи од 5 до 8 килограма. Он Латиноамериканцу исплати између 20 и 30 хиљада долара и направи између 200 и 300 хиљада долара, а тај новац никада не напушта САД“, oбјашњава Ескобар.
Он је рекао да дрога није изгубила на цени, нити је нестајала са улица, иако су након 11. септембра појачане контроле.
„Хоћу да кажем да они знају да пролази. Они је пуштају.“
„У овом послу постоји огромно лицемерје, које веома лако доноси много долара Американцима. Разлика је у томе што се новац од трговине дрогом у Латинској Америци користи за финансирање насиља, а тамо (у САД) за финансирање забава“, каже Ескобар.
Констатујући да не подржава званичну верзију о смрти свога оца, већ да има своју, како каже, реалну верзију, Хуан Пабло истиче да је свестан чињенице да она није погодна не само за колумбијске власти.
„Ако питате Американце, они ће вам рећи да су га они убили, а ако питате Колумбијце, они ће вам рећи да су то учинили они. Истина је да то нису урадили ни једни ни други“, наглашава он и додаје да су му оца убили чланови банде Лос Пепес, који јесу имали подршку и америчких и колумбијских власти, али нису учествовали у финалној операцији, у којој је сам Пабло решио да оконча свој живот.
„То су чињенице. Мој отац је више од 10 година био најтраженији човек на свету и никада га нису нашли. Он је знао да га путем телефона могу пронаћи, као што су и нашли много његових пријатеља. Тог дана је обавио више од седам позива и то указује да је хтео да га нађу. Човек, који ме је целог живота учио да не користим телефон, тог дана је седам пута позвао исти број и био је свестан да зове војни хотел“, објаснио је Хуан Пабло Ескобар.
Себастијан Марокин до 1993. године, када је имао 16 година, звао се Хуан Пабло Ескобар. Тада је његов отац краљ кокаина Пабло Ескобар убијен, а Хуан је, плашећи се одмазде, побегао из Колумбије. До пре коју годину живео је у Аргентини под новим именом, а одлучио је да изађе из анонимности да би свету показао да он није као његов отац.