Истраживања показују да кандидаткиња демократа Хилари Клинтон има предност у односу на републиканца Доналда Трампа од свега пар процената, па тимови оба претендента на место шефа Сједињених Држава не бирају средства да анимирају бираче.
Српске новинаре и политичке аналитичаре питали смо чију победу предвиђају, али и да ли је кандидат за кога мисле да ће наследити Барака Обаму онај кога би заиста и желели да виде у Белој кући у наредне четири године.
Љиљана Смајловић, председница Удружења новинара Србије, за Спутњик каже да су, судећи према писању „Њујорк тајмса“, прогнозери избора чврсто уверени да ће победити Хилари Клинтон, што је, објашњава, избор који је близу памети.
„Међутим, као новинару, било би ми много занимљивије да видим како би изгледало председниковање Доналда Трампа, зато што са Хилари тачно знамо каква ће се политика наставити и какав би она председник била. Са Трампом би то биле стварне, озбиљне промене, и овај новинарски део мене помало навија у том смеру, али ми се засад не чини да је то остварљиво“, каже Смајловићева.
Политички аналитичар Драгомир Анђелковић сматра да у финишу председничке трке реалну шансу за победу добија кандидат републиканца.
„Мислим да се последњих дана ствар мења, и то не само зато што је расположење грађана другачије, већ америчка елита која традиционално намешта изборе схвата да је можда потребно ресетовање односа са Русијом, а да није искључено да би Хилари као председник довела можда и до директног сукоба са Москвом. Отуда Трамп добија шансу, и мислим да ће изаћи као победник“, објашњава Анђелковић за Спутњик.
Његова прогноза поклапа се и са његовом личном жељом да у Белој кући види противкандидата Хилари Клинтон.
„Са Трампом ми нећемо имати Америку против себе. Наравно, то не значи ни да ћемо је имати уз себе, али неће бити против нас као сада. Са друге стране, Хилари би била још више против српског фактора него што је то данас случај“, напомиње Анђелковић.
У актуелној председничкој трци продуцент Ројтерса Јакша Шћекић нема личних фаворита јер се, према његовим речима, америчка спољна политика према Србији и Балкану неће драстично променити без обзира на то ко ће ући у Белу кућу.
„Бојим се да ми стварно сада нисмо у центру интересовања јер новог америчког председника или председницу чекају проблеми попут односа са Русијом, затим Сирија и Ирак, као и економски проблеми везани за буџетски дефицит. Док се стигне до Балкана, можда ће већ доћи време за реизбор и нови мандат“, објашњава Шћекић за Спутњик.
Како каже, до пре пар недеља био је уверен у победу Хилари Клинтон, међутим, много тога се у међувремену десило и дешаваће се до последњег тренутка, јер у америчким изборима не постоји изборна тишина, па су оба кандидата у кампањи све док се не затвори и последње гласачко место. Зато је и тешко предвидети ко ће у наредном периоду водити САД.
„Засад је разлика у корист Хилари Клинтон два или три процента, али то може да буде и у оквиру статистичке грешке. Не бих се изненадио ни да Трамп победи јер када се елита, да не кажем, ’подсмева‘ народу, народ увек узврати ударац. То се и код нас дешавало на неким изборима, па ипак треба да се стрпимо до уторка да бисмо видели“, каже Шћекић.
Без обзира на то о којим изборима је реч, политиколог Цвијетин Миливојевић воли да прилику добију неке нове снаге.
„Ако је неко имао шансу, то је била династија Клинтон, и то у више наврата — у два председничка мандата Била Клинтона и његове супруге на месту државног секретара. Потребно је дати шансу неким новим снагама јер су за време мандата породице Клинтон САД повеле више ратова него у последњих сто година“, истиче Миливојевић.
Он додаје да је све више незадовољника који беже од онога што је персонификовала власт династије Клинтон.
„Можда њихов избор није Трамп, али у овом тренутку између та два имена очекујем да ће бити неколико процената гласова изненађења. Оно што ће сасвим сигурно пресудити јесте да ли ће код америчких држављана који су имигранти млађе генерације, али још увек држе везе са својим матичним државама, превладати страх од неких Трампових неспретних изјава. Ако бисмо ствари посматрали реално — да је на другој страни неко са више политичког талента — врло вероватно би пораз госпође Клинтон био известан. Међутим, овако је и један и други исход могућ“, закључује Миливојевић за Спутњик.