Он је за бечки дневник „Кронен цајтунг“ изјавио да турска влада свесно тражи заоштравање и да због тога није довољно само поставити „црвене линије“.
Након драматичних догађаја у Турској, између осталог хапшења водећих опозиционих политичара, Европа, како истиче, мора предузети наредне кораке у припреми политике према Анкари.
Керн је нагласио да се „људска права у Турској газе ногама“, и да се може, на основу овог развоја, рачунати на даље акције турске владе.
Европа већ данима добија јасне политичке сигнале да би Турска могла ускоро оспорити споразум о избеглицама који је склопила са ЕУ, а који предвиђа да избеглице, које долазе илегално у Грчку, могу бити враћене у Турску.
Заузврат, како подсећа „Кронен цајтунг“, Турска је добила већ доста новчане помоћи од ЕУ, а даља финансијска подршка је сада отворена.
Канцелар Керн објашњава да би ЕУ требало Турској још да плати око 2,5 милијарди евра.
Међутим ниједан грађанин ЕУ не може да разуме, како је додао, зашто би Унија исплатила ту подршку ако Турска не примењује споразум.
Керн је истакао да ће, ако Турска одлучи да прекине примену споразума, „славина новца“ бити затворена.
Пренео је да се директни разговори са руководством у Анкари одвијају веома тешко и да је влада око председника Реџепа Тајипа Ердогана и даље увређена што је Керн искључио приступање Турске ЕУ.
„Постављање црвених линија нам не помаже даље, али Европа преко исплата помоћи Турској држи економску полугу у рукама“, поручује Керн.
Он је нагласио да је сада важно да се политичка и морална размишљања ставе изнад економских интереса.
„Видело се јасно да политика смиривања са Турском не функционише“, поручује Керн.
Извор: Танјуг