Контроверзни споразум је, после седам година преговора, потписан прошле недеље у Бриселу, али се он сада враћа на ратификацију већини држава-чланица Европске уније.
Холандски активисти позивају на одржавање референдума о томе да ли би њихов парламент требало да ратификује Свеобухватни економски и трговински споразум (ЦЕТА), као и споразум са САД — Трансатлантско трговинско и инвестиционо партнерство (ТТИП).
Више од 190.400 потписа прикупљено је петицијом, која је покренута у октобру 2015. године, а за организовање референдума потребно је 300.000 потписа.
Сличан референдум, подсећа АФП, одржан је у априлу ове године, када су Холанђани одбацили споразум о сарадњи ЕУ и Украјине.
Међутим, тај референдум су организовале евроскептичне групе из Холандије, а организатори петиције о одржавању референдума о ЦЕТА споразуму истичу да нису против Уније.
„Ја сам за ЕУ, не против ње“, нагласио је Ниско Дубелбур из покрета Више демократије.
Европа би, како је оценио, требало да буде демократскија.
„Много људи већ осећа да је процес доношења одлука удаљен од њих, због Европе, и споразуми попут ЦЕТА и ТТИП-а заправо додатно удаљавају процес доношења одлука“, сматра он.
Према његовим речима, споразуми попут ЦЕТА су „старомодни, постколонијални споразуми, у којима доминирају интереси великих инвеститора и компанија“.
ЕУ и Канада потписале су 30. октобра споразум о слободној трговини ЦЕТА након више недеља неизвесности због противљења који су против њега исказале власти белгијске покрајине Валоније.
ЦЕТА би требало да ступи на снагу почетком 2017. и њиме ће бити укинуте увозне дажбине.
Извор: Танјуг