Он сматра да добри односи с Русијом Србији не смеју бити препрека ка ЕУ. Уколико победи на председнички изборима који се у Аустрији одржавају 4. децембра, Хофер ће радити на томе да се поправи однос Беча према Москви јер, како је рекао, Аустрија мора да захвали Русији на много чему.
„Пут санкција које је увела ЕУ, па и Аустрија, није добар пут и ја ћу се трудити да с мојим председничким мандатом то променим“, рекао је Хофер за Спутњик. Идеја ЕУ била је да се сачува мир и стабилност у Европи, али увођење санкција и прекид економске сарадње са Русијом су потпуно погрешан пут којим Европска унија иде, сматра наш саговорник.
Што се тиче односа са Србијом, он каже да Аустрија може имати веома добру и важну улогу на путу Србије ка ЕУ. „Ја мислим да ће Србија до 2018. да заврши свој ’домаћи задатак‘ по питању ЕУ а још две године трајаће ратификација приступа. Може се десити да једна земља ЕУ направи блокаду, али онда је ту задатак Аустрије да као преговарач и као неко ко ће се неутрално понашати помогне Србији да не дође до блокаде“, каже Хофнер.
На питање може ли добар однос Србије и Русије да угрози њен пут ка ЕУ, Хофер каже: „Мислим да не може. Јер видимо и сами да се неколико чланица ЕУ противи санкцијама Русији. Чак говоре и да су бесмислене, тако да не верујем да би то угрозило пут Србије ка ЕУ“, каже Хофнер и додаје да свако ко мисли да може да стабилизује мир у свету без Русије прави велику грешку.
Он такође истиче да је његова Слободарска партија Аустрије увек била против независности Косова.
„Реално политички гледано, мислим да је тешко у овом тренутку вратити признање Аустрије, али мислим да је могуће да на преговорима о приступању ЕУ истакну интересе Србије и српског народа на Косову и Метохији. А и мир и стабилност је у интересу свих који живе тамо“, каже Хофер.
Слободарска партија Аустрије важи за десно оријентисану странку коју, према Хоферовим речима, штампа жели да сврста у екстремне.
„Ми јесмо десна странка, али не екстремистичка. Идемо ка десном центру. За екстремизам и антисемитизам у нашој политици нема места“, каже Хофер и тврди да грађани и народ то виде. Хофер напомиње да Европа не треба да страхује од фашизма већ од ДАЕШ-а који у име обичних муслимана чини злочине и да то може бити веома опасно. Он сматра да мигрантска криза може бити решена обезбеђивањем сигурне зоне у Северној Африци.
Каже да би то коштало много, али да би опет било много мање од новца који се издваја за мигранте, а да би мали део тог новца био довољан да се у северном делу Африке обезбеди сигуран живот за мигранте који би се одатле враћали у своје земље и помагали обнови.
„У тој регији могао би да се завршава процес приступа азила. Ако се докаже да су људи прогнани због ратног дејства, треба им помоћи да сигурним путем дођу у ЕУ, а не да кријумчарењем преко океана губе животе“, каже Хофер.
Кандидат за аустријског председника истиче и да ће ЕУ морати да учи из досадашњих грешака које је направила, и има прилику да изађе јача.
„ЕУ би требало да се позабави озбиљним задацима као што су сигурносна политика, економија, привреда, а не да се бави тиме како ће да изгледа сијалица или колико воде кроз туш пролази — то нека препусти земљама-чланицама“, наводи Хофер.