Са завршетком Хладног рата, принципи на којима је основан НАТО више не оправдавају потребу постојања тог војног блока“, изјавио је пре неколико месеци Џорџ Фридман у свом ауторском материјалу за лист „Бизнис инсајдер“.
По Фридмановом мишљењу, НАТО у својој бити представља анахронизам и зато што жели да се бави решавањем задатака за које Алијанса нема надлежност. Како тумачите изјаву познатог америчког политиколога?
— Мислим да ако је господин Фридман изјавио тако нешто, онда то значи да је он све врло детаљно анализирао. То је реалност и он ту ништа ново није открио. Северноатлантска алијанса је војни блок само на папиру. У овом тренутку влада велика разлика између интереса самих чланица и не могу да замислим било какав конфликт у којем би могла сложно да учествује читава Алијанса. Онда би се испоставило да је пети члан устава Алијансе — само фикција. Док влада благостање, мир и док нико не проверава ефикасност Алијансе, све је у реду. Али, ако би се десило да би у случају некаквог стварног конфликта била неопходна солидарност свих чланица, онда би постало јасно да је „цар — го“.
По Фридмановим тврдњама, циљ постојања Алијансе је изгубио важност још после распада Совјетског Савеза и стварања ЕУ. Да ли се слажете са овим тврдњама?
— Дајте да се сетимо да је још на самом почетку постојања Северноатлантске алијансе Винстон Черчил поменуо „гвоздену завесу“, која је пала тек 1989—1991. У том смислу је Фридман у праву, али ја бих овде ишао нешто даље — стварање ЕУ било је заиста нешто потпуно ново на пољу модерне политике, али данас 2016. године, европски пројекат је заправо прошлост. Ми морамо мислити о потпуно новим политичким структурама, јер ЕУ умире пред нашим очима.
На страницама „Тајмса“ генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг је објавио да Алијанса планира да уведе у стање повишене борбене готовости „стотине хиљада војника због раста напетости у односима са Русијом“. Како тумачити Столтенбергове речи?
— Мислим да би ставу генералног секретара добро дошла корекција. Шта ће, на пример, говорити Столтенберг током посете Јапану, Филипинима или Вијетнаму?! Сада се ствара такав утисак да су САД донеле одлуку да своје трупе преместе у центар збивања. А Столтенберг својим речима ствара атмосферу страха од ратне опасности која Европи у овом тренутку савршено није потребна. Европа има довољно својих унутрашњих проблема, бројне изазове и потребу да се бави другим стварима. Разуме се да ће увек бити унутар ЕУ оних који подстичу конфликт, али то не значи да би сада сви Европљани требало да прихвате диктат рата и распиривања конфликта. У овом тренутку нема такве опасности и молим да се Пољаци не плаше оваквим изјавама.