Раније данас, извор близак Централној банци изјавио је да је пет великих руских банака у уторак било изложено хакерском нападу не претерано велике снаге.
Према подацима „Лабораторије Касперски“ напади су почели 8. новембра у 16 часова по московском времену и још увек трају. Напомиње се да су хакери напали сајтове најмање пет познатих финансијских организација.
Серија хакерских напада, која је почела 8. новембра, представља први овогодишњи велики талас хакерских напада на руске банке, наводи се у извештају антивирусне компаније „Лабораторија Касперски“.
Хакерски ДДоС напади су спољни напади на банкарске системе који доводе до преоптерећења. У крајњим случајевима могу довести до престанка рада банке. Последњи велики низ напада догодио у октобру 2015, када је нападнуто осам познатих руских банака.
„Нападачи користе вишевекторске нападе типа syn-flood (напад на исцрпљивање ресурса оперативног система) и http-flood (напад на веб-сервер да би се изазвало преоптерећење и прекид приступа ресурсу). То су софистицирани напади које је практично немогуће одбити стандардним средствима заштите који користе оператори“, наводи се у саопштењу „Лабораторије Касперски“.
Просечно трајање сваког напада је око сат времена, а најдужи је трајао готово 12 сати. Према подацима компаније неке банке нападнуте су неколико пута, серија од два до четири напада у кратком интервалу. Јачина напада достизала је 660 хиљада захтева у секунди. За напад су нападачи користили бот-нет, мрежу заражених уређаја, која се састоји од више од 24 хиљада машина. Према подацима „Лабораторије Касперски“ више од 50 одсто уређаја укључених у бот-нет налази се у САД, Индији, Тајвану и Израелу. У нападима су укупно учествовали уређаји из 30 земаља.