Интензитет предизборне борбе био је такав да се често чинило да се борба не води између две главне америчке политичке партије, већ да је по среди међусобни сукоб двоје људи који не презају од узајамних напада и оптужби. Истовремено, свако од њих представљао је свој изборни програм и истицао своје виђење пута којим Америка треба даље да иде, какве су промене потребне у њеном економском и социјалном курсу, унутрашњој и спољној политици.
Шта је то Американцима обећао Трамп?
1. Нормализацију односа са Русијом
Трамп је изјавио да ће, уколико победи на председничким изборима, успети да нормализује односе са Русијом и изгради добар лични однос са њеним председником Владимиром Путином.
Он сматра да је неопходна сарадња са Москвом за заједничку борбу против терориста ДАЕШ-а, за решавање ситуације на Блиском истоку и решавање других регионалних сукоба. Да би се то постигло, он је спреман да одустане од подршке Украјини, побуњеницима у Сирији, па чак и европским чланицама НАТО-а.
Трамп не подржава оптужбе на рачун Русије о томе да њени поступци на Блиском истоку дестабилизују ситуацију у региону. Он сматра да су Ирак и Либија утонули у хаос након што су САД збациле Садама Хусеина и Моамера Гадафија. Да су они остали на власти, ситуација на Блиском истоку била би стабилнија, сматра он.
Он је додао да сличан сценарио чека и Сирију ако остане без председника Башара ел Асада. Он је признао да је „управо катастрофа у Ираку створила терористичку групу ДАЕШ“. Републиканац сматра да су за дестабилизацију Блиског истока одговорни Барак Обама и Хилари Клинтон у време када је била амерички државни секретар.
Владимира Путина Доналд Трамп назива „правим лидером“ који за разлику од америчких политичара „заиста води земљу“. Он не дели став многих, укључујући и представнике Републиканске партије, који Русију називају непријатељем САД.
2. Уништавање исламског тероризма
Доналд Трамп обећао је да ће се обрачунати са исламским тероризмом. Трамп сматра да он мора бити уништен исто као што су САД „уништиле све претње које су пре тога стајале пред њима“.
Као председник Трамп намерава да сазове међународну конференцију за борбу против ширења радикалног ислама. Савезницима Сједињених Америчких Држава у овој борби он назива, пре свега земље Блиског истока, Јордан и Египат, а „главним савезником“ Израел.
Трамп планира не само да порази ДАЕШ, већ и да „одсече главу“ Ал Каиди, а осим тога да елиминише изворе финансирања терористичких организација Хамас и Хезболах. Трамп сматра да је главни спонзор исламског тероризма Иран.
3. Заштиту земље од нелегалних имиграната
Један од најскандалознијих поглавља изборног програма Доналда Трампа тиче се радикалних промена у имиграционом закону.
За разлику од Клинтонове, која је обећала илегалним имигранатима који се налазе у земљи амнестију и масовно одобравање боравишне дозволе, Трамп је више пута рекао да намерава да протера из земље свих 11 милиона „илегалаца“. Притом, половина њих, према његовим речима, треба да буде депортована у блиској будућности.
Он не намерава да олакша процедуру за добијање боравишне дозволе имигрантима који живе у САД, нити и америчко држављанство. Осим тога, он се залаже оштре мере против земаља које одбијају да приме своје држављане депортоване из Сједињених Америчких Држава.
Најскандалознија су обећања републиканца да ће изградити зид на граници са Мексиком и забранити улаз у земљу људима који исповедају ислам.
4. Легализовање марихуане
Трамп је у више наврата обећавао да ће након његовог избора постићи легализацију лаких дрога широм земље, без обзира на политику сваке државе.
Он је рекао да марихуану треба продавати да би се „одатле извукао профит“.
Касније је ове речи назвао шалом, али је рекао да је „потпуно нормална“ употреба лаких дрога, укључујући и марихуану, у медицинске сврхе.
5. Очување смртне казне и право грађанима да поседују оружје
Овај републиканац је присталица очувања Другог амандмана Устава који гарантује право грађанима да поседују и носе оружје и противник је увођења било каквих додатних ограничења овог права и строжих мера контроле за власнике оружја.
Трамп не само што предлаже да се задржи смртна казна, већ заступа мишљење да она треба да се примењује према онима који убијају полицајце (иако осуђује полицијску бруталност). Осим тога, он подржава приватизацију затвора.
Трамп је говорио у корист очувања затвора Гвантанамо на Куби и давања правног статуса „жестоким“ методама испитивања особа осумњичених за тероризам.
6. „Сређивање“ корупције и слабљење власти медија
За разлику од своје противнице, демократе Хилари Клинтон, републиканац Трамп међу приоритетним наводи мере против спајања бизниса и политике. Говорећи крајем октобра у Гетисбургу у држави Пенсилванији, он је рекао да ће предложити уставне амандмане који ће ограничити реизбор чланова Конгреса (тренутно могу поново да буду бирани на неодређено време). За свако новоуведено правило за регулисање тржишта Трамп намерава да укине претходна два.
Он намерава да смањи број државних службеника тиме што неће попуњавати радна места оних који су отишли у пензију. Ради се о „мораторијуму на запошљавање државних службеника за смањење нивоа старења радне снаге“. Међутим, за области као што су одбрана, јавна безбедност и јавно здравље предвиђају се изузеци.
Члановима Конгреса и запосленима у администрацији Трамп намерава да забрани да буду на лобистичким местима на период од пет година након изласка из владе. Осим тога, он сматра да је неопходно „да се потпуно забрани да страни лобисти прикупљају новац за америчке изборе“, иако је то већ забрањено по америчком закону.
Говорећи о „свемоћи медија“, републикански кандидат обећао је да ће спречити монополизацију медијских ресурса и њихово претварање у моћне конгломерате који могу да манипулишу јавним мњењем у корист одређених политичких снага. Ради се пре свега о главним америчким телевизијским мрежама (Ен-Би-Си, Еј-Би-Си и Си-Ен-Ен), за које се сматра да нагињу демократама.
7. Смањење пореза
У свом предизборном програму Доналд Трамп је обећао да ће олакшати порезе за све Американце. Он намерава да смањи висину пореза за средњу класу и предузећа и смањи максималну стопу пореза на добит са 39 на 33 одсто.
Осим тога, Трамп је предложио да се промени обим прогресивног опорезивања, смањењем пореске стопе са седам на четири. Он намерава да грађане који имају годишњи приход до 29 хиљада долара у потпуности ослободи пореза на приход.
Трамп такође обећао да ће увести додатну дедукцију трошкова за негу деце и да ће укинути порез на наследство.
Он намерава да смањи порез на доходак на 15 одсто, сада он износи 35 одсто и један је од највећих у свету.
8. Укидање програм „Обамакер“ (Obamacare)
Трамп је обећао да ће првог дана на месту председника укинути програм реформе здравствене заштите, познате као „Обамакер“.
Уместо тога, он намерава да добије „транспарентно формирање цена“ од фармацеутских компанија, као и да преда надлежним органима држава сва овлашћења за управљање програмом социјалне помоћи сиромашнима „Медикејд“ (Medicaid), који је на снази од 1965. године.
Републиканац је обећао да неће смањити трошкове за здравствене програме за старије и сиромашне Американце.
9. Отварање путева деци сиромашних у престижне школе
Доналд Трамп сматра да свака америчка породица, без обзира на ниво њених прихода, треба да има могућност да изабере школу за своје дете.
Он је обећао да ће издвојити 20 милијарди долара у виду федералних донација деци из породица са ниским примањима, да би она могла да похађају школу коју су одабрали родитељи.
За разлику од Хилари Клинтон, која је обећала да ће рефинансирати дипломцима новац потрошен на кредите за образовање, Трамп је избегао конкретна обећања о студентским кредитима, али је критиковао владу која „профитира на рачун студената“.
10. Одустајање од неповољних трговинских уговора
Трамп осуђује програм Транспацифичког партнерства (ТТП), наглашавајући да је спреман да подржи само оне трговинске набавке које доприносе стварању радних места на тржишту рада у САД.
Он намерава да изврши ревизију услова актуелног од 1994. Северноамеричког споразума о слободној трговини између САД, Канаде и Мексика (НАФТА) и, уколико Сједињене Америчке Државе не постигну повољније услове, њен распад.
Осим тога, Трамп намерава да води чвршћу политику у области спољне трговине. Један од његових планова је да прогласи Кину „манипулатором валуте“ и предузме кораке за враћање у САД капитала америчких корпорација које су зарадиле у иностранству.