Он у емисији „Свет са Спутњиком“ каже да више феномена увек иде заједно, стога можемо на следећим председничким изборима у Аустрији очекивати и победу кандидата Слободарске партије Норберта Хофера, као и у Француској Националног фронта предвођеног десничарком Марин ле Пен.
„То представља својеврсни отклон од политичке глобализације. Поставља се питање — хоће ли Трамп утицати и на отклон од економске глобализације? Светска економија стагнира, средња класа је све сиромашнија, а богати су све богатији. Управо то изазива велико незадовољство широм планете“, истиче Јанковић.
Према његовим речима, пресудну улогу у Трамповој победи имала је управо његова супарница Хилари Клинтон, јер је представљала континуитет досадашње политике која годинама уназад није доносила никакве промене у економској и социјалној сфери.
Истовремено, продуцент и новинар агенције Ројтерс Јакша Шћекић сматра да иако Америка јесте донекле незадовољна, разочарана и фрустрирана, реалност је да постаје и све сиромашнија, а главне жртве те глобалне економије су управо људи средњег сталежа.
Како каже, упркос добро подмазаној машинерији која стоји иза Клинтонове, Трамп је успео да приволи бираче, што и јесте вештина доброг политичара, међутим поставља се питање хоће ли „предизборни“ Трамп бити исти и након победе на изборима.
„Трампов задатак је сада да помири две сукобљене Америке. Он је већ рекао да је ту да уједини САД, што планира да учини економским путем. Како је рекао, не жели јединство кроз снажење војске, штавише, сматра да је и НАТО превазиђен, већ ће ићи ка економском изолационизму и протекционизму, што и јесте оно ка чему народ тежи“, додаје он.
Говорећи о спољној политици, Шћекић не очекује неке веће преокрете, иако сматра да ће доћи до извесне релаксације односа на релацији Вашингтон—Москва, што ће целом свету, па и Србији, пружити шансу да предахне јер Запад више неће, како каже, толико инсистирати на опредељивању правца политике Београда.