После информације да је председник Русије Владимир Путин одобрио Србији испоруку шест „МиГ-ова 29“ и контингент оклопних возила, огласио се и председник Србије Томислав Николић који је за Спутњик рекао да је тај гест знак искрене сарадње, поверења и пријатељства две државе.
Ипак, „неверне Томе“ већ су поставиле питање да ли је препрека за реализацију цена ремонта постојећих летелица. Како пишу „Вечерње новости“ о тој теми се иза затворених врата разговарало на недавној седници Мешовитог комитета за сарадњу између две државе у Суздаљу, али је тек после интервенције руског министра одбране Сергеја Шојгуа цена постала прихватљива за Србију.
Стручњаци наводе да би посао са Русијом био епилог вишегодишњих напора државе да, после три деценије, темељно обнови ратну авијацију. Застарело ваздухопловство и све ближи датум истека рока српским „МиГ-овима“ највећи су проблем наших оружаних снага. Војни аналитичар Мирослав Лазански нема дилему да ли би за Србију тај договор био исплатив.
„У ситуацији у каквој је српска војска, нама значи да нам неко поклони и пола топа и две пушке! Јако је добро да добијемо те МиГ-ове зато што на тај начин пилоти настављају да тренирају на авионима исте генерације. Не бисмо изгубили пилотски састав, а реално га је тешко надокнадити пошто се зна колико траје обука за надзвучни авион, а и пилоти би толико-колико држали корак са модерним технологијама. Свестан сам да тај број авиона не обезбеђује адекватну снагу за рат, али јесте довољан за контролу ваздушног простора и да колико/толико држимо паритет са суседним државама“, изјавио је Лазански.
Лазански каже да са шест руских МиГ-ова и четири већ постојећа, Србија неће имати ни једну целу ескадрилу, али је и то боље него оно што сада имамо. Ти авиони су већ летели, могу да лете још одређени број година, а ако их Руси још мало ремонтују то би било као да их купујемо по пуној цени за половне авионе, дакле, више од 100 милиона долара.
„Овако ћемо их добити, уз ремонтну цену коју су они одобрили, за 20 милиона долара. Према томе, Руска Федерација планира да Војсци Србије поклони најмање 80 милиона долара, а можда и више“, каже Лазањски.
Србија нема пара за „Бук“
На састанку мешовите комисије било је речи и о набавци ПВО система „Бук“, али је процењено да наша држава тренутно није у стању да издвоји новац за ту врсту технике. „Бук“ је један од најпопуларнијих ракетних система за одбрану неба на свету. Његова цена, незванично, износи око 60 милиона долара по једном дивизиону.
„’Бук‘ није јефтин, али ипак мање кошта од С-300. Он би био веома компатибилан са нашим већ постојећим системима ’Куб‘ и ’Нева‘. Одлично би се уклопио и Србија би имала јако добро заокружен систем ПВО-а, али нисам сигуран да имамо те паре, а ни да Руси то желе да поклоне. Ја сам доста скептичан, сага око набавке руског оружја траје већ три године. Једно време нисмо знали шта хоћемо, једно време се нисмо усуђивали да од Руса тражимо да купимо или добијемо, а када смо надвладали страх, онда је ММФ имао неке своје забране. Због свих тих прича, ако бисмо добили бар пола од онога што пише у новинама, ја бих био јако сретан. За сада је извесна куповина шест МиГ-ова и тридесетак тенкова Т72 б3 модернизоване верзије Т72, који је бољи од нашег постојећег Т84.“
Век употребе ловачке авијације Војске Србије истиче 2018. и 2019 године, што значи да је последњи час да почне ремонт постојећих летелица. Постоје и најаве да ће се у буџету за 2017. годину први пут после више година наћи и новац намењен ратном ваздухопловству.