Према званичним подацима, кандидат републиканаца Доналд Трамп однео је победу на председничким изборима захваљујући тријумфу у државама Охајо, Индијана, Мичиген, Њујорк и Винсконсин, које су годинама важиле за „снажна упоришта демократа“ и где су кандидати Демократске странке увек односили пресудне победе у трци за фотељу у Белој кући.
Највише наших у Мичигену и Њујорку
Према подацима пописа из 2011. године, у САД има само 176.666 Срба. На статистичкој карти САД види се да највећи број Срба живи у државама Висконсин, Индијана, Мичиген, Њујорк и Пенсилванија, а потом у Охају, Калифорнији, на Флориди, у Тексасу и Колораду. У Чикагу је данас око 70.000 Срба, а у Кливленду 20.000, где у две парохије СПЦ има око 1.000 православних верника, пишу „Вијести“.
Многи светски и српски аналитичари пораз Клинтонове у Охају, Индијани и Мичигену виде као кључни разлог за њен дебакл.
Колико су Срби учествовали у овој победи, не може се са сигурношћу тврдити, али оно што на прву лопту упада у очи је чињеница да се разлика у броју освојених гласова поклапа са бројем Срба у тим државама.
Познато је да су скоро сви Срби гласали за Трампа, а то је пре избора најавила Данијела Сремац, председница Српског института у Вашингтону.
„Мислим да су Срби у Америци, као и у Србији и Републици Српској, углавном традиционалисти, а демократе у Америци подржавају више либералне друштвене ставове као што су геј-бракови и друге теме, што они можда не подржавају“, навела је председница Српског института у Вашингтону. Она је додала и да већина поистовећује демократу Хилари Клинтон са политиком њеног супруга Била Клинтона према Србији деведесетих.
„Ја сам у то време доста ишла на телевизије и наступала у неким емисијама и наши људи су видели да су републиканци више подржавали моје ставове и дефинитивно нису подржавали бомбардовање Србије, које су демократе подржавале. То је велики разлог и знају да би се Хилари Клинтон, ако би дошла на власт, по питању Балкана обратила и посаветовала са својим мужем и мислим да то не би било најбоље за наш народ“, оценила је она.
Невен Цветичанин из Института за друштвене науке такође наводи да је наша дијаспора допринела Трамповој победи.
„Претерано је рећи да су Срби били одлучујући фактор у победи Доналда Трампа јер Срби чине релативно малу социјалну групу у Америци, али оно што се може рећи је да су Срби већински гласали за Трампа, па су самим тим нешто допринели, ли тај допринос није лако прецизно измерити. Дакле, наша дијаспора јесте допринела његовој победи, при чему би била претешка реч да је била одлучујућа, пре да је битна. На нама је сада као држави да искористимо овај повољан тренутак за наш национални интерес и у том смислу, како матица, тако и дијаспора са политичком и интелектуалном елитом, наступимо на прави начин“, казао је он.
Извор: ИН4С, Вијести