Како сазнаје лист, документ је састављен убрзо након што је постало познато да је нови шеф Беле куће управо Трамп.
У писму се наводи да новоизабрани председник представља „човека са стране“, чије изјаве током предизборне кампање показују његове инстинктивне пориве, те да ће он наставити да еволуира и да ће бити подложан спољним факторима уколико они буду представљени како треба.
„Будући да сматрамо да смо успоставили добар однос са његовом екипом у Вашингтону, мислимо да имамо добру шансу да успемо у томе“, пише у документу.
Лист оцењује и да ова информација може да нанесе одређену штету британској власти, стога премијерка Тереза Меј и министар спољних послова Борис Џонсон обигравају око Трампа покушавајући да шармирају и њега и његов тим.
Истовремено, „Дејли мејл“ наводи да је Мејова већ разговарала са Трампом телефоном након што је постало познато да је победио на изборима, при чему је он изразио жељу да се такозвани посебан однос између САД и Велике Британије очува, док је Џонсон покушавајући да ојача британско-америчке односе, у недељу бојкотовао неформални састанак министара иностраних послова ЕУ, где се расправљало о Трамповој победи.
Са друге стране, пише „Фајненшл тајмс“, Британија није једина која је у недељу бојкотовала састанак, будући да се на њему нису појавили ни шеф француске дипломатије, али и мађарске. Како наводи лист, Жан Марк Еро је одабрао да остане у Паризу како би се сусрео са генералним секретаром УН, док је Петар Сијарто оценио да је реакција појединих европских лидера хистерична.
Према „Сандеј Тајмсу“, ове седмице ће британска премијерка Тереза Меј у свом првом великом говору о спољној политици рећи да је немогуће игнорисати незадовољство глобализацијом које је било подстицај за Брегзит и Трампову победу.
Такође, наводи се и да је један од приоритетних задатака британске владе да се анализирају изјаве Трампа о НАТО-у, те да се предложи каква би стратегија могла да послужи као адекватан одговор Лондона.