Затворени у Притворном центру у Косовској Митровици започели су у суботу штрајк глађу након што су четири затвореника ненајављено пребачена у затвор у Подујеву. На штрајк глађу затвореници су се одлучили јер се плаше да би и они могли да буду премештени, што сматрају ризичним и за себе и за чланове њихових породица који им долазе у посете. Међу затвореницима који штрајкују глађу је и лидер Грађанске иницијативе СДП-а Оливер Ивановић.
Наташа Илић, сестра Оливера Ивановића, за Спутњик каже да њен брат и остали затвореници од суботе увече штрајкују глађу и да је јутрос чула да су већ сви изгубили по килограм. Она није сигурна да ли ће и Оливер Ивановић бити пребачен.
„Најгоре је што то нико не зна. Бојазан апсолутно постоји зато што је и са овом четворицом било потпуно изненада. Нико се томе није надао, а ево, ми из медија сазнајемо да чак ни управник затвора није знао за ово. Да ли је то тачно или не, ја не знам и не могу да потврдим. Са Оливером сам се чула у суботу пре подне, али нам ништа није рекао о својим намерама јер очито није желео да се породица брине“, каже за Спутњик сестра Оливера Ивановића.
Она подсећа да је Ивановић имао веома лоше искуство док је био у притвору у Приштини, где је био једни Србин.
„Оливер је 43 дана био у затвору у Приштини, у средини где није смео да изађе чак ни у двориште, и 43 дана је провео у својој соби у којој није било природног светла. Тако да је потпуно јасно зашто имамо бојазан од потенцијалне могућности да га пребаце у Подујево“, каже она.
Адвокат Оливера Ивановића Небојша Влајић каже да је јутрос посетио Оливера у затвору и имао је, како каже, прилику да види каква је ситуација.
„Ради се о томе да је четворо притворених лица из митровачког затвора пребачено у Подујево, које је око 50 километра удаљено од Митровице и које је у потпуно албанском окружењу. Друго, то није установа у којој се издржава притвор већ затвор. То је установа за људе који издржавају казну, а од ове четворице пребачених ниједан није у тој ситуацији. Према томе, ниједан од њих није ни требало да буде тамо. Они као Срби су се томе противили али, наравно, нису у прилици да то спрече. Зато су сва четворица ступила у штајк, а из солидарности су то учинили и остали притвореници у затвору у Митровици. Сви страхују за своју сигурност, а породица и адвокати не могу, између осталог и због великих трошкова, да их посећују“, каже он за Спутњик.
У Притворном центру у Косовској Митровици налази се око 40 притвореника, међу којима су и они осуђени на затворске казне. Канцеларија за КиМ оштро осуђује пребацивање затвореника.
Ново рочиште за Оливера Ивановића требало би да се одржи 22. новембра, јер судије желе да испитају наводе одбране да је Ивановић већ ослобођен за исто дело пред Унмиковим судом. На рочишту би суд требало да саслуша тадашњег истражног судију Унмиковог суда Махмута Халимија.