Бивши генерал Румен Радев, нова личност у бугарској политици, очигледно је „освојио“ бираче залагањем за искорењиваење корупције и јачање безбедносних мера против прилива избеглица.
Западни медији, ипак, „брину“ да ли ће његова победа Бугарску приближити Русији.
Њихова „стрепња“ заснована је на томе што је Радев током кампање позвао на укидање санкција Русији и изјавио да Бугарска мора да заузме прагматичан став према руској анексији Крима.
Због таквих изјава, агенција Ројтерс оцењује да ће победа Радева највероватније приближити Бугарску Русији, што би се одразило и на односе са савезницима из Европске уније и НАТО-а.
Радев је присуствовао и скупу љубитеља Русије на ком су цепане заставе ЕУ и НАТО-а, па је то био још један аргумент западних медија да кажу да је бивши генерал проруски оријентисан.
У прилог тој тези иде и то што је Радев прошле године хтео да поднесе оставку на место команданта ваздухопловних снага Бугарске, када су најављене заједничке мисије бугарског Ратног ваздухопловства са НАТО снагама, али је остао на тој функцији на молбу бугарског премијера Бојка Борисова.
Оставку је поднео 27. септембра 2015. године, а медији су спекулисали да је такву одлуку донео, јер Борисов није услишио његов захтев да на територији Бугарске не лете авиони НАТО-а.
Међутим, има и оних који мисле да Радев нема намеру да преоријентише Бугарску ка Русији. Један од њих је уредник редакције „Дојче веле“ на бугарском, Александар Андрејев.
„Тај утисак (да је проруски оријентисан) створен је зато што је он кандидат проруске Социјалистичке партије и зато што је он фактички већ признао руску анексију Крима. Тај утисак, међутим, вара“, тврди уредник редакције „Дојче веле“ на бугарском.
Андрејев сматра да се „политички наивне изјаве бившег генерала о томе коме припада Крим, као и о неопходности укидања санкција Русији, могу објаснити искључиво његовим одсуством политичког искуства“.
„Људи који га знају, сматрају да тај генерал који се школовао у САД и радио при НАТО-у, који течно говори енглески, немачки и руски, нема намеру да преоријентише спољнополитички курс Бугарске и да је удаљи од Европске уније и НАТО“, закључује он.