Новинар и историчар Сергеј Белоус за Спутњик каже да не верује да ће протести донети било какве значајније резултате као што је то био случај 2014. године, поготову јер овим протестима недостаје „међународни фактор“.
„Ти људи који су сада на власти и који су на исти начин преузели власт 2014. године, никада неће дозволити да се нешто слично догоди и сада. Штавише, ствара се слика у јавности да ће свако ко изађе на улице против власти бити протумачен као непријатељ Украјине“, истиче он.
Белоус такође тврди да актуелна власт не ужива велику подршку народа због катастрофалне економске ситуације у земљи, али и због изузетно високих цена комуналија, које су у односу на период од пре неколико година скочиле седам пута, па и због безуспешних преговора о евроинтеграцијама.
„Ако узмемо у обзир социолошка истраживања, владајуће странке и председник Петро Порошенко имају далеко мањи рејтинг него што је бивши председник Виктор Јанукович то имао још пре државног преврата. Међутим, народ нема жељу да изађе на улице, с обзиром на то да власт успева да контролише медије, а јавност се контролише и путем пропаганде — блаћењем опозиције и изјавама о наводним претњама од стране Русије“, додаје он.
Око 6.000 људи се на позив бивше премијерке Јулије Тимошенко дигло на ноге и протестовало је на улицама Кијева. Будући да је Тимошенкова најавила да ће протести трајати целе седмице, медији су их већ назвали „новијим Мајданом“, а очекује се да ће у њима учествовати и до неколико стотина хиљада људи.
Она је објаснила да су протести неопходни јер власт не само да нема поштовања према грађанима, већ и не поштује ниједан закон у овој земљи. Како је рекла, Порошенкова администрација подржава корупцију, док сам председник на кључне позиције у земљи именује своје пословне партнере.
Учесници протестне шетње су у близини Врховне раде у центру Кијева поставили пуњену лутку са ликом председника Украјине, која седи на импровизованој ве-це шољи, што симболизује Устав земље.
А с обзиром на то да су протести најављени за наредних недељу дана, невладине организације саопштиле су да су купиле између 300 и 500 шатора за употребу у масовним акцијама.