Министарка правде Нела Кубуровић изјавила је да се то предвиђа Предлогом измена и допуна Кривичног законика.
„Испуњавамо обавезе према европским документима“, рекла је Нела Кубуровић новинарима у Скупштини Србије и додала да Србија има обавезу на основу одлуке Савета ЕУ.
Том одлуком је прописано да свако негирање геноцида, што је предвиђено и Статутом Међународног кривичног суда, представља кривично дело.
На питање да прокоментарише податак да је Међународни кривични суд донео само једну одлуку, Нела Кубуровић је рекла да то не значи да их неће доносити у будућности.
Предлогом измена и допуна Кривичног законика, који се налази на дневном реду текуће седнице Скупштине Србије, предвиђено је и кажњавање негирања геноцида и ратних злочина.
„Ко јавно одобрава, негира постојање или значајно умањује тежину геноцида, злочина против човечности и ратних злочина учињених против групе лица или члана групе која је одређена на основу расе, боје коже, вере, порекла, државне, националне или етничке припадности, на начин који може довести до насиља или изазивања мржње према таквој групи лица или члану те групе, уколико су та кривична дела утврђена правоснажном пресудом суда у Србији или Међународног кривичног суда, казниће се затвором од шест месеци до пет година“, наводи се у предлогу допуне.
Посланик Српске радикалне странке Немања Шаровић изјавио је јуче новинарима у Скупштини Србије да је одредба неприхватљива и да је та странка уложила амандман. Та одредба неприхватљива је и за Демократску странку Србије.
Посланици СРС у скупштини носе беџеве са натписом „У Сребреници није било геноцида“.
Извор: Б92