Чешки политичар, публициста и активиста је провео 18 месеци лобирајући код инвеститора, пословних заједница и дипломата за подршку ономе што би многи назвали савременом утопијом.
Тридесеттрогодишњи Једличка објашњава шта је све потребно за изградњу једне државе.
„Прошле године смо одлучили да је дошло време за изградњу нове државе. Било је много интересовања широм света за проналажење новог система који ће бити заснован на више слободе, јер, у основи, већина система има велике проблеме. Мислим да је ово добра идеја, јер смо добили велику подршку“, каже Једличка.
Либерланд је основан 13. априла, 2015. године, а Једличка и његови сарадници су изабрали баш овај датум да би подсетили људе на једног од оснивача САД Томаса Џеферсона, који је рођен 13. априла. „У основи смо хтели да евоцирамо сећања на дух америчке револуције“, објашњава.
Микродржава представља савремену утопију и сан либертаријанаца. Не постоје порези и контрола оружја, а као званична валута се користи биткојн.
Једлички је требало 18 месеци за оснивање Либерланда.
„Мислим да смо направили сјајан посао у смислу дипломатске активности широм света. Сада имамо 80 канцеларија које добро функционишу. Посетио сам више од 40 земаља и омогућио да добијемо подршку различитих заједница, укључујући инвеститоре, дипломате, привреднике и људе који су урадили пуно у изградњи својих друштава“, рекао је он.
Једличка је имао прилику да се увери да је његова острвска земља на путу ка међународном признању „јер гради институције прилично успешно“. Он је додао да постоје „многе пријатељске земље и земље које желе да преговарају“. „Имамо подршку од озбиљних дипломата и афирмисаних земаља и ми ћемо ту подршку искористити“.
Председник самопроглашене државе је рекао да није наишао на велика неразумевања. Међутим, медији указују да ни Једлички, нити било коме од пола милиона несуђених грађана Либерланда, није дозвољен приступ острву више од годину дана.
Територија острва је некада била део Србије. Међутим, како су се границе мењале током балканских ратова ′90-их, острво је припало Хрватској. До договора о разграничењу између Србије и Хрватске још увек није дошло, па се Либерланд данас сматра ничијом земљом. Ипак, то не смета хрватским властима да хапсе и кажњавају грађане Либерланда који покушавају да уђу у самопроглашену државу.
Очигледно је да је ситуација тотално различита од онога како Једличка види ствари.
„Па, нема превише тешкоћа. Ја сам јако задовољан што је став Хрватске досад био заштитнички и што они врло добро препознају да постоји граница између Хрватске и Либерланда. Сад смо стигли до земљишта бесплатно, како ви то називате. Засад имамо бесплатну заштиту границе од стране Хрватске, али ћемо и ми морати да преузмемо одговорност једног дана, па ћемо се побринути за безбедност са друге стране границе“, тврди он.
Једличка је даље навео како постоји двадесет Хрвата који штите Либерланд 24 сата дневно и додао да је то неочекивана подршка. Додао је и да Хрвати и те како признају да Либерланд постоји.
Председник Либерланда се уздржао од коментара и одговора на питање да ли му је дозвољено да посети острво или не, рекавши да одговор на то питање зависи од тога „са ког аспекта се ствари посматрају“.
Једличка ипак тврди да ће најмлађа микродржава на свету донети просперитет региону.
„Вероватноћа и шанса да ће Либерланд донети велики просперитет целом подручју је велика. Мислим да ћемо моћи да гурамо ту причу и глобално, са конкретним инвестиционим предлозима у блиској будућности. Свако ће моћи да види користи које Либерланд може да донесе целом региону“, додао је он.