Како се наводи у саопштењу ЕК, земље обухваћене визном либерализацијом и даље ће моћи да путују без визе, али ће морати да добију одобрење за путовање пре самог пута у зону Шенгена.
За добијање одобрења, грађани земаља које нису чланице ЕУ мораће да поднесу захтев за путовање преко онлајн апликације пре него што дођу до спољних граница ЕУ, а ради процене да ли представљају ризик од нелегалне миграције, по безбедност или јавно здравље.
„Сваки захтев аутоматски ће се обрадити и проверити у другим информационим системима ЕУ, попут СИС-а, ВИС-а, базе података Европола и Интерпола, ЕЕС-а, Еуродака, ЕЦРИС-а, како би се утврдило да ли постоје чињеничне назнаке или оправдани разлози за издавање или одбијање одобрења за путовање“, наводи се у саопштењу ЕК.
Уколико се не утврде елементи који захтевају детаљнију анализу, одобрење за путовање се аутоматски издаје за неколико минута од подношења захтева, а цена одобрења је 5 евра.
Ово правило примењиваће се на свим особама старијим од 18 година, а самим системом ЕТИАС управљаће Европска гранична и обалска стража у сарадњи са надлежним органима земаља-чланица ЕУ и Европолом.
„То ће допринети ефикаснијем управљању спољним границама Европске уније (ЕУ), побољшати унутрашњу безбедност и омогућити легална путовања преко шенгенских граница“, наводи се у саопштењу.
Предлог ЕК за успостављање оваквог безбедносног система уследио је након најаве председника ЕК Жан-Клода Јункера у септембру у његовом говору о Стању у Унији за 2016. годину, када је истакао да ЕУ мора знати ко прелази њене границе.
„На тај начин ћемо знати ко путује у Европу пре него што овде стигне“, изјавио је тада Јункер.
У данашњем саопштењу се наводи да је потпредседник ЕК Франс Тимерманс рекао да ће ЕТИАС попунити информативне празнине унакрсном провером података о подносиоцима захтева који су изузети из визног режима у свим осталим системима ЕУ.
Комесар за миграције и унутрашње послове Димитрис Аврамопулос оценио је да ће ЕТИАС спојити „миграциону и безбедносну политику“, као и да ће захваљујући њој улазак у зону Шенгена бити лакши за најмање 95 одсто путника изузетих из визног режима.
Комесар за безбедносна питања Џулијан Кинг изјавио је да је једини начин да се терористи и криминалци поразе да „заједно радимо на ефикасан начин“.
„Уочавањем проблематичних појединаца и спречавањем да они дођу, ми ћемо побољшати унутрашњу безбедност Европе“, закључио је Кинг.
Извор: Танјуг