Он је додао да се осећа „прилично добро“ пошто је поднео оставку.
Аналитичари верују да је он на тај начин желео да пошаље поруку будућој администрацији Доналда Трампа да је неопходна бржа транзиција власти.
Клепер је изјавио да не види велике перспективе Минског споразума о Украјини.
US intelligence director Clapper says he has submitted letter of resignation amid presidential transition — NBC News https://t.co/NcZswOZwp3
— Breaking News (@BreakingNews) November 17, 2016
„Не видим велике перспективе у погледу Минског споразума“, рекао је он на саслушању у специјалном одбору за обавештајне службе Представничког дома америчког Конгреса.
Клепер је констатовао да је повећан „број нарушавања примирја у Донбасу“. Он сматра да ће „обе стране (Русија и Украјина) предузети мере у том правцу“.
„Претпостављам да ће Руси сада подржавати своје присуство у Донбасу“, изјавио је Клепер одговарајући на питање о процени будућих акција Русије у Украјини.
Украјинске власти су у априлу 2014. почела војну операцију против самопроглашене ЛНР и ДНР које су прогласиле независност након државног преврата у Украјини у фебруару 2014. Према последњим подацима УН у сукобу је страдало више од 9.600 људи.
Говорећи о сајбер-нападима на америчке сервере које су наводно извели руски хакери, Клепер је рекао да „не очекује значајну промену у понашању Русије“ када Трамп постане председник.
Позивајући се на изјаве америчке обавештајне заједнице да Русија стоји иза хаковања сервера Националног комитета америчке Демократске партије и система везаних за председничке изборе у САД, Клепер је рекао да су „имали добре разлоге за такве изјаве“.
„Руси су веома активни и агресивни још од совјетских времена и претпостављам да ће наставити то да раде“, истакао је он.