Како је казао, то што се дешава је само последица стварања радикалних кругова попут јединице Абу Бакир Сидик, коју подржава и финансира директно Саудијска Арабија, али и убрзане вехабизације Албанаца у Албанији и на Косову.
„У овом тренутку постоји око 400 Албанаца који се у Сирији боре на страни ДАЕШ-а, а ми и даље говоримо о последицама, а не о томе да на Косову постоји машинерија за производњу терориста. Ми не знамо колико ће их у непосредној будућности бити још произведено, с обзиром на то да се нико није ни потрудио да ту машинерију расформира“, упозорио је Трифуновић.
Према његовим речима, и Русија би требало да том проблему посвети велику пажњу, будући да Албанци у Москви држе веома важне позиције, као и да су јако добро повезани и са сарадницима на Кавказу.
Трифуновић сматра и да ову акцију косовске полиције не треба тумачити као успех безбедносних служби, будући да нису успеле да убеде оне који доносе законе да на Косову постоји читав систем за производњу терориста.
„Ми док се не обрачунамо са онима који раде на радикализацији — то неће престати, а реч је о онима који заговарају радикалну форму ислама, односно нетолеранцију која се граничи са фашизмом“, истакао је он.
Говорећи о наводима осумњичених да су нападе планирали и на територији Албаније, па и самог Косова, Трифуновић каже да то није искључено, с обзиром на то да је Албанија чланица НАТО-а, док је Косово поприлично под контролом Вашингтона.
Трифуновић се осврнуо и на победу Доналда Трампа на изборима у САД и додао да ће ствари са новом америчком администрацијом изгледати потпуно другачије када је реч о борби против тероризма на свим могућим меридијанима и зато у том контексту треба очекивати ескалацију напада на све оне носиоце борбе против радикалне форме исламе, а пре свега у САД, Русији и у Европи.