Победа Доналда Трампа на председничким изборима у Америци изазвала је прави политички земљотрес у тој земљи, али и отворила многа питања.
Да ли су сада веће шансе за промену односа Москве и Вашингтона, који су драстично нарушени током владавине актуелне америчке администрације? Ово су биле теме емисије „Свет са Спутњиком“.
Синиша Љепојевић, спољнополитички новинар и дугогодишњи извештач из Лондона сматра да ће сасвим сигурно доћи до обнављања дијалога двеју светских сила на највишем нивоу. Како каже, Америци под Доналдом Трампом је много више стало да стабилизује односе са Русијом.
„Трампу и његовом тиму важно је да стабилизују односе на међународној сцени, пре свега са Русијом. Неће бити неке радикалне промене, али ће доћи до дијалога који ће Америци дати простора да се бави собом, јер су највећи проблеми у самој Америци. Морамо имати у виду да је нови амерички председник међу првима телефоном звао лидере Египта и Турске, што је порука да САД хоће да стабилизују ситуацију у том делу света, а то не могу да ураде без Русије. Треба знати и да Трамп није, да тако кажемо, пао с Марса, он је до сада имао највећу подршку безбедносних структура и Пентагона, дакле подршку људи који имају искуство из свег тог бесмисленог ратовања које већ дуго траје, и они то више не желе на такав начин“, објашњава Љепојевић.
Професор Горан Матић са Факултета за међународну политику и безбедност каже да свет већ неколико година очекује квалитативну промену у односима Москве и Вашингтона и напомиње да ће на америчку спољну политику у великој мери утицати то којим ће се људима окружити Доналд Трамп по преузимању председничке функције.
„Политика коју је последњих десет година водила Демократска странка свакако ће бити промењена, али време ће показати како и у ком смеру. У самим САД постоје јаке лобистичке групе — банкара који представљају берзе, затим производњу наоружања и војне опреме, ту су разне интересне групе укључујући и Израелце који имају јак кокус у Америци, па је питање како ће они реаговати на Трампа и његову политику. Такође, постоји могућност да Сенат и Конгрес у којима су већином републиканци делимично блокирају неке Трампове законе и одлуке, јер он има противнике и унутар своје странке“, каже Матић.
Да победа Доналда Трампа може бити прекретница у односима Русије и САД, верује и бивши дипломата, професор Душан Васић. Он сматра да новоизабрани амерички председник може наћи заједнички језик са руским лидером и подсећа да је сам Трамп изјавио да би желео да се сретне са Путином и пре инаугурације.
„Они се у много чему слажу — не у смислу да треба преокренути свет — да треба стабилизовати односе и решити оно што је решиво. Што се тиче НАТО-а, оног тренутка када Алијанса престане са експанзионистичком политиком, престаће и повод за конфронтацију са Русијом. Такође, када група Муслиманске браће у Сирији буде проглашена за терористичку групу, а што ће се вероватно десити после посете Египту, обе силе ће се лако договорити да савладају ИСИС у Сирији. Наравно, с тим да Асад остане председник, дакле супротно Обаминим захтевима, док се ситуација не заврши. Када се то догоди, отвориће се и питање избора у Сирији. Значи, на неким се стварима могу постићи врло прагматична решења која ће релаксирати ситуацију“, сматра Васић.
Када је реч о томе да ли ће долазак Трампа у Белу кућу утицати на укидање санкција уведених Русији, спољнополитички новинар Синиша Љепојевић указује на то да је санкције Русији Америка увела доношењем закона, док је у ЕУ то била политичка одлука.
„Санкције Русији је у ЕУ лакше укинути, док би у САД морао да се укине закон, а то ће ићи врло споро, и врло тешко у постојећим околностима. Мислим да руска страна то зна и да на томе и неће претерано инсистирати, него ће се то покривати дијалогом и стварањем амбијента где би укидање санкција могло да буде реална перспектива“, објашњава Љепојевић.