У саопштењу Агенције се помиње да „тај аранжман јача спољну политику и националну безбедност САД, повећавајући ниво безбедности пријатељске државе и јачајући стратешки важне односе… док ће испорука авиона повећати могућности Катара да се одбрани у случају напада са земље и у ваздуху. Катар ће користити тај потенцијал као средство за обуздавање регионалних опасности и јачања своје одбране“.
Међутим, питање које се само намеће је да ли та мала арапска држава уопште зна ко су њени непријатељи? На то питање за Спутњик говори Мосиба Наими, ирански политиколог, арабиста, генерални директор иранског војног часописа „Ел Вафаг“, који се са друге стране пита шта заправо значи када САД направе тако озбиљан уговор са заиста малом државом Персијског залива?
„Сваки пут када је Америци потребан новац, они практично сами наместе одговарајуће околности, па наруче у име других, а онда зараде новац. То није први пут да се то дешава. Прошле године су на сличан начин направили уговор са Саудијском Арабијом вредности између 12 и 30 милијарди долара. Светској јавности се презентује да су државе Персијског залива саме тражиле толико оружја како би могле да се бране од некаквих (нејасних) опасности, а заправо се ради о томе да је Америчкој наменској индустрији потребан новац.“
Ко не познаје добро географију, може да погледа на карти где се налази Катар и величину те државе. Онда постаје врло интересантно шта ће тако малој држави толико авиона ловаца? Ирански политиколог Мосиба Наими објашњава да су се у последње време Катар и Саудијска Арабија својим деловањем замерили околним арапским државама, а додатно распирују конфликте наручујући оружје од Америке.
„Уз све то, они то раде врло непромишљено и не постижу жељени ефекат. Али, мислим да укупно гледано, чак и тако велика наруџбина авиона ловаца неће побољшати ситуацију у региону. Малени Катар ће се ’до зуба‘ наоружати, а то може само да води даљој ескалацији проблема.“
Ирански стручњак додаје да је тај уговор заправо начин да се САД домогну арапских долара зарађених од продаје нафте.
Не би требало заборавити ни чињеницу да је једини прави савезник Америке у региону заправо Израел и да те мале монархије Персијског залива, ни Катар, ни Кувајт, неће добити најмодерније оружје.
У сваком случају, испорука авиона Ф-15 Катару, неће као што стоји у изјави америчке Агенције за сарадњу у области одбране и безбедности „повећати ниво безбедности Катара“, већ ће само посејати страх и забринутост у региону.