По мишљењу руског шефа дипломатије посебну претњу за државе представља тероризам и екстремизам, регионални конфликти и миграциона криза, као и „информативни ратови“, који се распирују како би се поткопао суверенитет држава. Осим тога, Лавров је навео да један број земаља има исти такав ниски циљ, пробегавајући „сувише често незаконитим једностраним трговинским и финансијским санкцијама“, иако су такве мере ексклузивна повластица СБ УН. Управо због таквих претњи, сматра министар, државе још увек нису успеле да победе кризу и врате се постепеном и избалансираном расту.
Лавров је подсетио да је Русија евроазијска земља и неодвојиви део Азијско-пацифичког региона у географском, политичком и економском плану. Зато, по његовим речима, она је заинтересована за осигурање мира, стабилности и процвата читавог региона.
Говорећи о регионалним заједницама, Лавров је подсетио на предлог Русије о стварању великог Евроазијског партнерства. Таква организација треба да обједини вишестепени систем интеграционих структура у Евроазији и потенцијал заинтересованих европских и азијских земаља. Притом, „мост“ између различитих процеса и асоцијација може постати већ постојећа Евроазијско економска заједница.
Русија има велики потенцијал који може помоћи да се постигну многи циљеви региона. Када се говори о саобраћају и логистици, Лавров наводи да се не сме заборављати географски фактор: најкраћи пут између Азије и Европе иде преко Русије. Како би се развијао овај правац, Русија модернизује своје путеве, луке и аеродроме на Далеком истоку и разматра активно коришћење Северног морског пута.
У свом чланку у Вашингтон посту, Лавров уверава: Русија је заинтересована за узајамно корисну сарадњу са земљама Азијско-пацифичког економске сарадње и остаће за њих партнер на којег се може ослонити.