„Као реципрочна мера против таквих врста претњи принуђени смо да појачамо систем ваздушно-космичке одбране у том правцу, искористимо додатне снаге и средства за решавање задатака заштите одговарајућих објеката и контролних пунктова. У тај напор улази распоређивање С-400 и комплекса ’искандер‘ у Калињинграду и стварање нових формација у западном и Јужном војном округу“, рекао је Озеров.
Он је навео да је један од аргумената које је Русија наводила због распоређивања америчког ПРО у Европи био страх за стварање инфраструктуре може у кратком року бити преуређена за распоређивање ударног наоружања, између осталог, крстарећих ракета копненог базирања.
Према речима шефа комитета, поред моторизованих тенковских јединица које су формиране у Западном и Јужном војном округу, дивизија поседује и средства за противваздушну и космичку одбрану.
„Oсим тога, ми то не кријемо, ми усавршавамо наше ваздушно-косmичке снаге, израђујемо нове, савремене типове ракета класе као што су земља—ваздух и ваздух—земља које би могле да неутрализују ваздушну одбрану коју САД имају у Европи“, навео је руски сенатор.
У руску базу Тартус ће упловљавати носачи авиона
Након модернизације инфраструктуре руска база у Тартусу ће моћи да прима бродове првог ранга, укључујући носаче авиона и нуклеарне подморнице, изјавио је за Спутњик представник Комитета Савета Федерације за одбрану и безбедност Виктор Озеров.
„Већ данас Тартус прима војне бродове различите класе, као и нове типове подморница. Након модернизације инфраструктуре, Тартус ће моћи да прима бродове првог ранга“, рекао је сенатор Озеров.
Према његовим речима, база у Тартусу ће моћи, између осталог, да прими и крстарицу носач-авиона „Адмирал Кузњецов“.
„Претпостављамо да ће за бродове првог ранга, као што је „Адмирал Кузњецов“ у Тартусу након модернизације бити створени сви потребни услови“, навео је Озеров.
Он је навео да би број бродова Средоземне флоте у луци Тартус могао бити увећан.
Бродови првог ранга су углавном носачи авиона, ракетне и противбродске крстарице и атомске подморнице.
Министарство одбране Русије саопштило је у октобру да намерава да створи сталну поморску базу у сиријском Tартусу. Сви документи су већ припремљени и сада пролазе међуресорно усаглашавање, саопштио је секретар заменика министра одбране Николај Панков. У овом тренутку у Тартусу се налази пункт за снабдевање бродова руске Ратне морнарице који ради још од 1977. године. Споразум о коришћењу ове базе могао би бити потписан на 49 година.