Како се наводи, основу партнерства САД и њених савезника до сада су чинила три стуба — заједничке вредности, лидерство Вашингтона и очување нивоа војне моћи како би се обуздавао потенцијални непријатељ.
Међутим, предстојеће председавање Доналда Трампа већ је наговестило могуће несугласице између партнера, будући да је тренд брисања заједничких вредности све присутнији.
Забринутост европских лидера, пре свих Ангеле Меркел и Франсоа Оланда, заснована је управо на најавама Трампа о намери да обнови односе са руским председником Владимиром Путином, али и да примора европске партнере да више средстава улажу у осигуравање колективне безбедности.
Поред тога, проблем се рађа и у постепеном губитку лидерства Вашингтона у западном свету.
Лист истиче да би то могло да натера Европу да размотри своју улогу у осигуравању колективне безбедности, што би резултирало да систем америчких војних савеза значајно изгуби на својој моћи.
Додаје се и да се то не односи искључиво на Европу, него и на азијско-пацифички регион, односно на односе САД са кључним савезницима — Јапаном и Јужном Корејом.
„Иако је систем до сада био довољно чврст да преживи било какве несугласице између партнера, погледи новоизабраног председника САД на спољну политику и Трампов проруски став би додатно могли да искомпликују разумевање између САД и европских партнера из Алијансе“, закључује лист.