Укупно је за усвајање резолуције гласало 304 посланика, против је било 179, док је 208 било уздржано. Спутњик сматра да резолуција Европског парламента предстaвља директно кршење слободе медија и људских права, због чега је позвао ЕУ да не дозволи увођење државне цензуре.
Руски председник је поводом усвајања резолуције честитао новинарима Спутњика и РТ на ефикасном раду, рекавши како смо „сведоци очигледне деградације појма демократије у западном друштву“.
„Рачунам да ће победити здрав разум и да неће бити никаквих реалних ограничења када је реч о раду руских медија“, истакао је Путин и додао да Запад све време покушава да научи Русију шта је то демократија, aли забране нису најбољи начин за то.
Такође, наводи се и да Спутњик и РТ представљају највећу претњу по ЕУ када је реч о медијском простору.
Истиче се и да Москва према ЕУ води непријатељску пропаганду, док аутори документа борбу против руске пропаганде поистовећују са борбом против терористичке организације ДАЕШ. Усвојени документ Европског парламента није обавезујући и има саветодавни карактер.
Тим поводом, Спутњик позива да се не дозволи увођење државне цензуре.
„Резолуција ЕУ представља директно кршење људских права и слободе медија. Тим поводом Спутњик се обратио међународним организацијама, попут УН, Унеска, ОЕБС-а и ’Репортера без граница‘, као и многобројним другим удружењима унутар ЕУ, са позивом да покажу солидарност и да се заложе против те нечувене дискриминације и стану у заштиту вредности демократије“, наводи се у саопштењу.
Симоњан: Ово је кршење европских норми
Агенција Спутњик обратила се међународним организацијама, попут УН, Унеска, ОЕБС-а и „Репортера без граница“, и позвала их да се поводом усвајања резолуције ЕП о борби против руских медија у будућности не предузимају мере које би ограничавале слободе медија у ЕУ, поготово када је реч о евентуалној блокади активности Спутњика у Европи.
Одговарајуће писмо је потписала главна и одговорна уредница Спутњика Маргарита Симоњан.
„Резолуција наноси директан ударац читавом низу утицајних медија, пре свега Спутњику, а главни циљ је да се блокира његов рад у Европи. Поред тога, резолуција представља директно кршење европских норми у области људских права и слобода медија, као што су Члан 19 Међународног пакта о грађанским и политичким правима, Члан 11 Повеље ЕУ о основним правима, али и резолуција ЕУ о развоју Стратегије дигиталне слободе у спољној политици ЕУ“, наводи Симоњанова.
То писмо је упућено и Европској и Међународној федерацији новинара, Међународном центру новинарства у САД и многим другим новинарским организацијама и удружењима.