Поставка је настала као наставак велике изложбе о Михајлу Пипину, коју је од септембра прошле године посетило око 100.000 људи.
Изложба је организована у сарадњи Александре Нинковић Ташић, идејног творца поставке о Михајлу Пупину, Историјског музеја Србије и Музеја Николе Тесле, и тежи да прикаже не само допринос двојице великана људској цивилизацији, већ и да се представљањем њихове научне и духовне заоставштине представи „добар образац“ на који се наше друштво може ослонити.
„Морате прво видети Михајла Пупина и његово честито срце, да бисте спознали какав је заиста био однос Михајла Пупина и Николе Тесле. У овом новом делу мини-поставке постоји пет елемената са проширеном реалношћу, где можете видети Николу Теслу, чути Пупина или чути мене како говорим о њиховим мајкама. И пажљиви слушаоци видеће како су путокази које они остављају, поруке које одашиљу од себе ка свету, духовно готово једнаке. Могу се пронаћи тачке спајања“, каже за Спутњик ауторка изложбе Александра Нинковић Ташић.
Она истиче да постaвка осликава и на који начин су реаговали Пупин и Тесла, штитећи својим новцем уметност у Србији, а посебно духовну мапу Србије и православље.
„Поставка је комадић тог последњег дела приче који се односи на животе Михајла Пупина и Николе Тесле, на време које су провели заједно, на исти идеализам који су улили у науку и на то исто божанско и духовно надахнуће из ког су црпели снагу“, каже Ташићева.
Ове године свет прославља 160 година од рођења Николе Тесле, док су претходне две године биле посвећене прослави 160. годишњице рођења Михајла Пупина и заштити његових научних достигнућа.
Ти јубилеји били су одличан повод за организовање изложбе „Тесла и Пупин на истом путу“. Она ће, након Историјског музеја, бити приказана у још пет градова широм Србије — Крагујевцу, Крушевцу, Нишу, Новом Саду и Идвору.