Он је раније у петак изјавио да власти Украјине припремају провокације, како му не би дозволиле да изложи пред судом доказе о догађајима у Украјини.
Претходно је суд у случају против бивших сарадника специјалног одељења полиције „Беркут“, оптужених за убиства током „Мајдана“, објавио паузу у заседању до 28. новембра.
Било је планирано да се у оквиру овог процеса посредством видео-конференције испита Јанукович. Одлагање је објашњено немогућношћу да се оптужени доведу пред суд, пошто су радикалне групе блокирале излазак оптужених из затвора. Министар унутрашњих послова Украјине Арсен Аваков је изјавио да његов ресор не жели да се сукобљава с радикалима.
„Имам информације да украјинска власт припрема провокације, односно да на сваки начин планира да спречи заседање суда и да ми не дозволи, као једном од сведока, да представим доказе који, сматрам, треба да, у складу са законима Украјине, буду основа за доношење одлуке о овом кривичном делу“, рекао је Јанукович за телевизијски канал „Росија 24“.
У сукобима на главном кијевском тргу, Мајдану независности, у фебруару 2014. године, током којих је опозиција користила ватрено оружје и „молотовљеве коктеле“, погинуло је више десетина људи с обе стране. Актуелна украјинска власт тврди да су за ова убиства одговорни њен политички опонент Виктор Јанукович и специјални одред полиције „Беркут“. Јанукович и сарадници одреда негирају кривицу.
Највећа грешка — одбијање увођења ванредног стања
Бивши председник Украјине сматра да је његова највећа грешка током мандата, 2014. године, било то што је одбио да уведе ванредно стање у Украјини.
„Направио сам много грешака, а највећа је та што нисам смогао снаге да ангажујем војску и да уведем ванредно стање у Украјини, то је био једини начин да се зауставе радикали, нисам желео крвопролиће“, рекао је Јанукович на конференцији за новинаре у Ростову на Дону.
На питање да ли му је жао што није растерао „Мајдан“, бивши украјински председник је рекао да није могао да потпише наредбу о увођењу ванредног стања, јер му је било јасно да би то могло да доведе до грађанског рата.
Бивши украјински председник додао је да се залаже за очување територијалне целовитости Украјине.
„Отцепљење Донбаса је емотивни порив људи који су негативно одреаговали на нереде, када су радикали почели да проливају крв. Ја сам за то да Донбас буде у саставу Украјине, да се сачува територијална целовитост“, рекао је Јанукович.
Према његовом мишљењу, како би се зауставила борбена дејства у Донбасу, потребно је прекинути ватру и повући војску, те да је за решавање кризе у Украјини неопходно омогућити широку аутономију те области.
Јанукович, такође, сматра да актуелне власти у Украјини немају никакву будућност.
„Ова власт је дошла у Украјину у крви и лажи, због тога она нема никакву будућност. Никада своју срећу нећеш изградити на тај начин, али то је било потребно народу“, рекао је Јанукович.
Бивши председник Украјине се нада да ће западни покровитељи власти у Кијеву отворити очи и створити услове за одржавање избора у конкурентном политичком окружењу.
„Никада нећу бити присталица крвопролића. Сви који су изабрали такав пут у свом животу, преузели су на себе велики грех. Не може један човек да одузима живот другом човеку, нема права. Они западни покровитељи који данас помажу Украјини, морају себи да кажу истину, да отворе очи и да створе услове за нормалну политичку утакмицу у земљи. На основу тога ће бити одржани избори и Украјина ће почети да се обнавља, постаће другачија, верујем у то“, рекао је Јанукович.
Тврдње о руској војсци у Донбасу — покушај притиска на Русију
Бивши председник Украјине сматра да су тврдње о наводном учешћу руске војске у сукобима у Донбасу последица интереса да се све припише Русији како би се на њу извршио притисак.
„Рекао бих да је интерес да се све припише Русији све већи, огроман. Један од разлога због којих је Украјина постала талац такве политике јесте то што територију Украјине покушавају да искористе за то да утичу на Русију. Разлог је војни интерес, вршење притиска на Русију. То, такође, није тајна“, сматра Јанукович.
Јанукович је, такође, рекао да није било никакве сумње да ће Кримљани подржати уједињење с Русијом.
„Расположење на Криму после 'Мајдана‘ се радикализовало. Људи су одлучили да траже заштиту од Русије, да се уједине у одреде, била је створена реална атмосфера за одржавање референдума. То је резултат провокације 'Мајдана‘. Одлука која је донета (уједињење с Русијом) није изазивала сумње“, рекао је Јанукович на конференцији за новинаре у Ростову на Дону.