Последњи пут је руски шахиста био светски првак већ давне 2007. године, када је звање шампиона света изгубио Владимир Крамник. Сада Карјакин има велику прилику да се у мечу против Норвежанина Магнуса Карлсона домогне титуле и да обрадује своју нацију. Победник се одређује на основу резултата 12 партија. Тренутно је 5:5.
У совјетско време руски научници су добијали Нобелове награде, а земљу су у култури планетарно прослављали Бољшој театар и његове примабалерине, велики музичари и певачи, песници и писци, познати филмски режисери и глумци, а у спорту — атлетичари, клизачи и гимнастичари… шах је дуго, заједно са „ракетама и балетом“ био понос руске нације. Ситуација се драстично изменила — руски научници већ годинама нису добили Нобелову награду. Последњи пут ово признање уручено је пре 13 година академику Виталију Гинсбургу за физику, а исто признање додељено је 2010. руским физичарима са британским пасошем Андреју Гејму и Константину Новоселову.
Иако Русија има велике уметнике, последњих година их заобилазе и музичке, као и филмске награде. Изузетак је редитељ и сценариста Андреј Звјагинцев, лауреат Венецијског и Канског фестивала и добитник „Златног глобуса“.
Руски народ је деценијама пратио глас да су најначитанији, најобразованији и најталентованији. То знање сасвим сигурно није „испарило“, а таленат није „пресушио“. Међутим, награде изостају. Политика се увукла у културу, у уметност, у науку, у спорт. На већини фестивала о добитницима награда не одлучује стручни жири или публика, већ политички моћници, а руски спортисти су изложени хајкама и забрањује им се учешће на највећим такмичењима.
У сваком случају, шах се вратио на телевизијске екране и насловне стране свих новина. Цела Русија прати свог шампиона и навија. Подршка стиже са свих страна, од „обичних“ појединаца, од спортиста, од читавих фудбалских клубова. Управо је председник кошаркашког клуба ЦСК објавио да цео тим, а „вероватно и сви остали кошаркашки тимови“, прати и навија за Карјакина. Пред почетак меча у Њујорк је отишао и Дмитриј Песков, портпарол руског председника да би подржао руског шахисту, а на конференцији за медије Карјакина и Карлсена присуствовало је око 700 новинара.
Карјакин има тешког и незгодног противника, једног од најбољих шахисту свих времена. Тренутни резултат је нерешен, а стручњаци су меч прогласили „игром нерава“. Како год било, руски народ је на свог шахисту већ поносан. И сама његова биографија буди најлепше емоције код већине Руса. Рођен је у Симферопољу, на кримском полуострву, пре 26 година. Кажу да је био чудо од детета, вундеркинд. Са 12 година и 211 дана постао је најмлађи велемајстор у историји и уписан је у Гинисову књигу рекорда.
Украјинског држављанства одрекао се још 2009, пет година пре него што ће се Крим одвојити од Украјине и вратити у састав Русије. Јавно је говорио да је то урадио зато што се одувек осећао као Рус. Велики је поштовалац руског председника — радо носи мајице са Путиновим ликом, а на Твитеру је објавио заједничку фотографију са шефом државе.
Патриота је и стаје у заштиту своје земље и свог народа од учесталих русофобних напада са Запада, али је упркос свим провокацијама пажљив, учтив и коректан у опхођењу са страним новинарима.
До шампионског меча широј јавности је био практично непознат. Знали су га само у шаховском свету. Али сада полако постаје главни спортски херој Русије. Чак му је и Путин поручио да га прати и да навија за њега. Навија и сав руски народ.