Протест је почео на платоу испред Министарства одбране, а затим су учесници прошетали до Андрићевог венца и предали писмо упућено председнику републике, у којем су од њега затражили да примени своја уставна и законска овлашћења и „узме у заштиту припаднике Војске“.
Председник Синдиката Новица Антић рекао је да Министарство одбране као њихов послодавац није прихватило захтеве синдиката од прошле седмице, које сматра минималним.
Он је рекао да су предложили да се средства из буџета за Војску другачије прерасподеле.
„Ако српски војник не може да прехрани породицу, а 250 дана годишње није код куће, онда је то проблем“, рекао је Антић.
Према његовим речима Генералштаб је „развлашећен“, а за све се пита ресорно министарство.
Антић је рекао да то није политички протест, и најавио да ће их бити још.
Упитан зашто протестују сада када су им плате повећане за пет одсто, а нису пре када је то повећање било два одсто, Антић је рекао да је комуникација са Министарством већ две године неуспешна и да оно игнорише припаднике војске.
Осим тога, како кажу, није уважен њихов захтев да се утврди нова основица за обрачун плата.
А на питање да ли су у протеклом периоду имали контакте са страним амбасадама или неким невладиним организацијама, Антић је одговорио негативно и позвао се на синдикални статут, којим је, како каже, забрањено да сарађују са било којим организацијама у земљи или иностранству.
Представници синдиката у међувремену су разговарали са министром Зораном Ђорђевићем.
Министар је гарантовао да у војсци неће бити отпуштања и да ће плате војника бити повећане, како је и најављено, за пет одсто, у складу са стањем буџета и могућностима.
Министарство је саопштило и да ће нови правилник о платама бити примењен од 1. јануара 2018. године, те да остаје отворено за даље разговоре са представницима Војног синдиката.
Учесницима протеста обратили су се и представници удружења пензионисаних припадника ВС и Полицијског синдиката Србије.