„Ако САД и Русија покрену неку иницијативу у том правцу, Словенија би могла да постане мост између две суперсиле. Ми смо доказали да смо способни да организујемо такве састанке“, рекао је Церар америчкој агенцији.
Он је казао и да га је Меланија Трамп прошле недеље позвала телефоном.
„Разговарали смо на словеначком и честитао сам њој и њеном супругу велики изборни успех, а потом сам разговарао и са Трампом, који много тога зна о Словенији“, истакао је словеначки премијер, додавши да је новог председника САД позвао да дође у Словенију и да је он пристао.
Кад је реч о могућности да Словенија посредује између Трампа и руског председника Владимира Путина, Церар каже да је та тема „само дотакнута“ током његовог разговора са Трампом, али да је то засад све.
„Спремни смо да веома озбиљно размотримо ту могућност, али иницијативу морају покренути Трамп и Путин“, закључио је Церар.
АП наводи да је Словенија, иако је чланица ЕУ и придржава се санкција тог блока против Кремља због његове улоге у украјинској кризи, одржала топле односе са словенским савезником Русијом, и подсећа да је руски председник Владимир Путин двапут посетио Словенију, мада ретко посећује балканске земље.
Америчка агенција подсећа и да је баш у Словенији, у јуну 2001, бивши амерички председник Џорџ В. Буш имао први састанак тет-а-тет с Путином како би размотрили могућност компромиса у погледу америчких планова о ракетној одбрани којима се Москва оштро супротставила.
У међувремену, већина Словенаца — њих 66 одсто — не верује да ће победа Доналда Трампа бити предност за њихову земљу у односима са САД због чињенице да је његова супруга рођена у Словенији, показују данас објављени резултати анкете љубљанског „Дела“.
Анкета показује да већина сматра да Словенија „неће имати никакве користи“ од тога што је будућа америчка прва дама Меланија Трамп рођена у Севници у Словенији.
Извор: Танјуг